Tři miliony českých mužů ignorují onkologickou prevenci

Dvě třetiny českých mužů se bojí, že onemocní rakovinou. Pravidelné onkologické prohlídky ale v průměru absolvuje pouze čtvrtina ze čtyř milionů dospělých mužů v ČR. Většina mužů nepovažuje preventivní prohlídky za důležité a polovina z nich tvrdí, že je jejich lékař o onkologické prevenci neinformuje. Ženy jsou dvakrát odpovědnější než muži. Vyplynulo to z průzkumu, který provedly společnost Sanofi  a agentura Millward Brown.

“Primární prevence znamená zdravý životní styl, ale ta do výzkumu nebyla zahrnuta. Sekundární prevence znamená časný záchyt onemocnění v klinicky němém stadiu. Relativně vysoké procento oslovených nepovažuje prevenci za důležitou stejně jako počet těch, kteří prevenci bagatelizují pro pocit zdraví. Toto zjištění by  mělo být varovným signálem a mělo by urgentně vést k zvýšení informovanosti veřejnosti  o všech možnostech prevence jak primární tak sekundární,“ říká prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc., přednosta Onkologické kliniky 1. LF UK, VFN v Praze.

„Pokud bychom sečetli muže, kteří dostatečně pravidelně absolvují všechny preventivní onkologické prohlídky, dostaneme se na pouhá 3 % mužské populace v ČR,“ říká Filip Hrubý, tiskový mluvčí skupiny Sanofi.

AUDIO: O průzkumu nás informuje Filip Hrubý za společnost Sanofi a Petr Benátčan za TOI TOI.

Diagnózu „rakovina“ si každý den vyslechne 220 Čechů. Zhruba 70 lidí jí každý den podlehne. V Česku je nyní více než půl milionů onkologických pacientů a prognózy odborníků počítají s tím, že nemocných rakovinou bude v nejbližších letech přibývat.  

„Kdybych býval šel k lékaři hned, když jsem si něco nahmatal, mohla stačit jen operace. Já šel až po třech měsících a proto jsem musel kromě operace podstoupit následně i náročné chemoterapie,“ potvrzuje český badmintonista a trojnásobný olympionik Petr Koukal. Toho ve 24 letech, na vrcholu sportovní kariéry, zastavila v rozletu rakovina varlete.

Samovyšetření opomíjejí muži i ženy

Ačkoli jsou ženy v průměru dvakrát zodpovědnější než muži a na gynekologická respektive mamografická vyšetření chodí spolehlivě více než 70 % z nich, jejich zodpovědnost je podmíněna věkem. Například mezi dívkami ve věku 18-25 uvedlo 12 %, že neabsolvuje gynekologické prohlídky vůbec. U žen také existuje velký nepoměr mezi vnímáním důležitosti vyšetření v ordinaci versus samovyšetření. Zatímco pravidelná mamografická vyšetření v rizikové skupině 45+ absolvuje 1x za dva roky 78 % žen, samovyšetření provádí dostatečně pravidelně pouze 16 % žen. Lékaři přitom toto samovyšetření doporučují 1x za měsíc už od 18 let věku.

Co dále vyplynulo z průzkumu:
·         Paradoxně vysoké procento mužů (18 %) se obává exotických onemocnění (Zika apod.), ačkoli je u těchto chorob statistická pravděpodobnost onemocnění takřka nulová.

·         U žen je toto číslo ještě vyšší viru Zika nebo tzv. ptačí chřipky se bojí takřka třetina z nich (27 %).

·         17 % Čechů by rakovinu léčilo s pomocí alternativní medicíny

STK pro chlapy

STK pro chlapy realizuje Nadační fond Petra Koukala. Úspěšný badmintonista a olympionik pod vlivem prodělané rakoviny varlat založil projekt STK pro chlapy. „Čísla v průzkumu jasně dokazují, jak se muži staví k péči o své zdraví. Chceme to změnit. Až se chlapi začnou o své zdraví starat jako o své auto, budeme mít vyhráno,“ vysvětluje Petr Koukal.

Projekt STK Roadshow probíhá na hudebních a sportovních festivalech a také na internetu. Muži mohou od června do září na STK stanicích pro chlapy po celé ČR absolvovat zdarma a bez objednání preventivní odběr krve, zaměřený na prevenci rakoviny prostaty a varlat, diabetu a vysoké hladiny cholesterolu. Prvních 500 návštěvníků navíc získá slevu na nákup v obchodech Adidas a sportovní tašku. STK stanice fungují v rámci odběrových pracovišť Synlab.

AUDIO: Vrcholový sportovec Petr Koukal pohovoří o projektu STK pro chlapy.

“Projekt STK pro chlapy je příkladem, jak dosáhnout změny a neměl by zůstat osamocen. Je důležité připomínat zodpovědnost každého za své zdraví a nelze svalovat vinu na praktické lékaře, v jejichž ordinacích jsou všechny informace k dispozici, ačkoli by možná měly být víc vidět,” doplňuje profesor Petruželka.

Více na www.stkprochlapy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář