Mykózy trápí mnoho žen a jsou nejčastějším gynekologickým onemocněním

Mykózy jsou kvasinkové – houbové infekce. Houby, které infekci způsobují, jsou z rodu Candida či Monilia. Kvasinka má jako každá houba ráda teplá, vlhká a tmavá místa, a přesně takovým místem je pochva – vagina. Kvasinka má tendenci k bujení a dobře se jí daří v prostředí s vyšší kyselostí (nízké pH) a s vysokým obsahem cukru. Ve zdravé pochvě se však rovněž vyskytují bakterie (například Acidophilus nebo Lactobacillus), které přirozeným způsobem „drží kvasinky na uzdě“.

Každá pochva – podobně jako například ústa či střeva – je tedy stále osídlena bakteriemi, houbami i viry. Není možné, a ani žádoucí, aby se toto mikrobiotické prostředí žena snažila zlikvidovat. Za normálních okolností je pochva schopna sama udržovat rovnováhu svých „obyvatel“.

Nicméně poševní prostředí může být narušeno z mnoha důvodů, a poté počet kvasinek obrovsky narůstá. Výsledkem je poševní kvasinková infekce.

Proč se narušuje poševní rovnováha?

Poševní prostředí se narušuje pohlavním stykem. Byť je pohlavní styk pro většinu z nás příjemná záležitost, pro pochvu znamená narušení přirozeného ROVNOVÁŽNÉHO prostředí. Toto prostředí je narušeno často mechanicky, může třeba docházet k drobným poraněním například při nedostatečné vlhkosti pochvy. Také je toto prostředí narušeno „zavlečením“ různých jiných bakterií, které žijí na partnerovi, či je po ejakulaci změněno přítomností spermií. To vše napomáhá přemnožení kvasinkových organismů.

V současné době lidé často souloží nepravidelně, kumulovaně (o víkendech, dovolených, na líbánkách), což neumožňuje pochvě, aby se dostatečně adaptovala na nové podmínky. Takže pokud hodláte mít více styků, musíte pochvě zajistit lubrikaci, kterou již sama není schopna vyprodukovat. Používejte umělý lubrikant, který chrání tkáně proti poškození a močový měchýř proti infekci. Při pohybu penisu se totiž mohou kvasinky dostat i do močové trubice a močového měchýře. Proto je dobré se před souloži i po ní dojít vymočit.

Změny koncentrace hormonů také ovlivňují poševní prostředí. Menstruační cyklus ženy ovlivňuje i poševní prostředí. V první polovině cyklu estrogeny stimulují pochvu a čípek k vytváření sekretu, který se podobá vaječnému bílku a vytváří příznivé prostředí pro spermie. Množství sekretu stoupá až do ovulace. Po ovulaci se k estrogenům přidává hormon progesteron, a tato kombinace změní poševní sekret. Začíná být smetanově bílý a není tak vazký a je pro spermie méně příznivý. Od prvního dne cyklu pH v pochvě postupně klesá a s blížící se menstruací se stává stále kyselejší. Kyselost svědčí kvasinkám, proto čím je menstruace blíže, tím více pochva svědí. Při menstruaci se pH opět upravuje, a tak po ní běžně nepříjemné svědění samo zmizí.

Používání hormonální antikoncepce či jiná hormonální léčba tedy může mít pozitivní či negativní vliv i na poševní prostředí. Také v těhotenství či v pubertě a přechodu se mění koncentrace hormonů, a tím i kyselost vaginálního prostředí.

Důležitá je hygiena. Hygiena má však také svá úskalí. Nesmí být ani přemrštěná, ani nedostatečná. Existuje již vícero přípravků pro intimní hygienu, které neobsahují saponáty a mýdla, a naopak obsahují žádoucí kyselinu mléčnou. Také jsou na trhu k dispozici různé vaginální gely, například s přídavkem čajovníku australského (tee tree), které mohou sloužit jako prevence proti přemnožení nežádoucích kvasinek. Neprovádějte výplachy pochvy, neboť tím odstraňujete i bakterie, které jsou v pochvě žádoucí. Hygienu by měl dodržovat také váš partner, protože bakterie zavedené jím mohou také způsobit neplechu. Proto je z hlediska přirozeného rovnovážného poševního prostředí výhodné monogamní partnerství, neboť jsou při něm oba partneři po nějakém čase „osídleni“ stejnou mikroflórou.

Důležitý je také výběr správného oblečení. Spodní prádlo by mělo být nejlépe bavlněné a dostatečně prodyšné. Silonové a velmi těsné věci, ale také například pobyt v mokrých plavkách velmi přispívají k narušení přirozeného a tím i vyváženého poševního prostředí, a mohou vést k přemnožení kvasinek.

Ženy trpící cukrovkou mají v krvi větší množství cukru, a mohou tedy trpět více na kvasinkové infekce. Také přemíra konzumace sladkostí u zdravých žen může přispívat ke vzniku mykóz. Kvasinky milují sladké a žijí také ve střevech, kde se mohou přemnožit, a tím se mohou přemnožit i v pochvě.

Léčba některými antibiotiky také narušuje jinak harmonické vaginální prostředí. Vyhubení některých bakterií má za následek přemnožení kvasinek, neboť ty pak nemají svého přirozeného nepřítele a nemá je co hubit. Napomoci může obnovování střevní mikroflóry za pomocí konzumace probiotických potravin (jogurty, například obohacené bakteriemi rodu Lactobacillus).

Onemocnění střev může také přispívat k nežádoucímu vzniku kvasinkových onemocnění. Častými výplachy střeva či používáním projímadel lze narušit střevní mikroflóru. Pročišťování střev by mělo být uskutečňováno pomocí vlákniny.

Ve chvíli, kdy se kvasinkové onemocnění objeví, je zapotřebí jako u každé jiné pohlavně přenosné choroby léčit oba (všechny) sexuální partnery. Partneři (muži) žen trpících častými mykózami jsou až ve čtvrtině případů nosiči kvasinek bez jakýchkoli příznaků. Po dobu léčby je zapotřebí užívat bariérovou formu antikoncepce – kondom. Je však nutné upozornit, že mykózy se mohou rozvinout i bez pohlavního styku či bez přičinění partnera. Nejsou proto považovány za klasickou pohlavně přenosnou chorobu. I muži mohou být touto infekcí postiženi, ale je u nich velmi vzácná. Pokud se přece jen objeví, většinou u nich dochází k zánětu předkožky a žaludu.

Při užívání různých léků na různá onemocnění může být narušena rovnováha organismu, a může tak dojít k vedlejším projevům, mezi něž kvasinkové infekce nesporně patří. Informujte se tedy u svého lékaře, zda zrovna vaše léky nemohou ke vzniku mykóz přispívat.

Příznaky mykóz a jejich nejčastější místa

Typickým příznakem mykózy je svědění zevních rodidel, které může být mírné a často se objevuje přibližně tři dny před menstruací. Není doprovázeno výtokem a během menstruace samo odezní. V ojedinělých případech ale také může být poměrně nesnesitelné a někdy se mění až v pocity pálení v pochvě, které mohou být doprovázeny následujícími příznaky:

zarudnutí pochvy a zevních rodidel

bílý, tvarohovitý výtok z pochvy

otok rodidel

pálení a řezání při močení

zápach výtoku

bolestivý pohlavní styk

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

  1. gavliakova napsal:

    Dobry den potrebovala bych radu z oblasti gynekologicke a presneji asi o zanetu predkozky a zaludu.dekuji

Napsat komentář