Urologická onemocnění u mužů
Problematika inkontinence je jedním z nejaktuálnějších témat současné urologie. Tato porucha postihuje během života až 16% evropské populace, u mužů její výskyt stoupá s věkem až na 32%. U mužů se nejčastěji vyskytuje ve věku nad 65 let, ale může se objevit i u mladších věkových kategorií.
U mužů, stejně jako u žen, se rozlišují dva základní typy inkontinence, stresová a urgentní.
Urgentní inkontinence je únik moči při náhlém a neodolatelném pocitu nucení na močení. Člověk trpící tímto typem inkontinence často nestihne doběhnout ani na toaletu. Pomáhají zde léky, které snižují přenos vjemů z močového měchýře do mozku. Pomocí léčby se zvětšuje kapacita močového měchýře, a zároveň snižuje závažnost nucení na močení. Pacient má tak více času, aby odolal nutkání na močení a vyhledal toaletu. Jedním z důvodů vzniku nemoci může být onemocnění nervové soustavy, například roztroušená skleróza nebo stav po cévní mozkové příhodě a nemoc může postihnout i diabetiky.
Muži se setkávají i se stresovou inkontinencí, což je únik moči při zvýšení nitrobřišního tlaku například při kašli, kýchnutí nebo při ohnutí. Vzniká především jako nežádoucí následek po operačních výkonech onemocnění prostaty. Nezáleží na technice operace (výskyt inkontinence není menší po laparoskopických či roboticky asistovaných operacích), ale především na zkušenostech operatéra. Porucha je většinou dočasná a intenzivní rehabilitací se v průběhu jednoho roku po operaci upravuje nebo alespoň výrazně zlepšuje. Přesto, je někdy potřeba další operace. Podobně jako u žen, jsou k dispozici různé metody spojené s implantací umělé pásky, nejspolehlivější a nejlepší efekt má implantace umělého svěrače močové trubice.
AUDIO rozhovor: Co způsobuje únik moči u mužů? Odpovídá Gabriel Varga z Urologické kliniky FN Brno.
Operace zhoubného nádoru prostaty se dnes stává jednou z nejčastějších příčin nekontrolovaného úniku moči u mužů. V poslední době navíc těchto operací velmi přibývá. Bezprostředně po operaci zhoubných nádorů byl výskyt inkontinence zaznamenán u asi 20 % mužů. Ještě rok po operaci je u přibližně 8-12 % mužů inkontinence natolik závažná, že jsou nuceni vyhledat odbornou pomoc.
Ačkoli se o prostatě hovoří stále víc a rakovina žlázy předstojné už není tabuizované téma, stále o tomto orgánu koluje řada mýtů. Neexistuje přímá úměra mezi velikostí prostaty a příznaky způsobené zvětšením prostaty.
Od kterého roku života by měli muži chodit na vyšetření ohledně nádoru prostaty? Ve 40. je moudré provést první kontrolu krevního testu PSA (prostatický specifický antigen), podle této první hodnoty se usuzuje, zda muž má vyšší nebo nižší riziko, že karcinomem prostaty onemocní a v budoucnosti na něj zemře. Muže s vyšším rizikem je třeba sledovat pečlivěji. Obecně se doporučuje pravidelně jednou za rok provádět toto vyšetření od 50 let věku, u těch, kteří mají v rodinné historii rakovinu prostaty se doporučuje začít od 40 roku věku. Rizikovou skupinu pro onemocnění nádorem varlat představují muži především mezi 20- 30. rokem (i když ani později není vznik tohoto onemocnění vyloučen)
Prostata – přestože jde o část mužského pohlavního ústrojí, ženy hrají velmi důležitou roli při vyhledávání jejích nemocí. V případě zhoubného nádoru mohou dokonce svému partnerovi zachránit život.
„Vždy pokud si u něj všimnou změn, jako jsou poruchy v sexu nebo časté noční močení, kdy proud moči je kvůli narůstající prostatě přerušovaný či menší. Ze zkušeností z ordinace víme, že mnoho mužů přesvědčí k návštěvě lékaře právě žena a řadě z nich tak zachrání život,“ popisuje profesor Dalibor Pacík, přednosta Urologické kliniky FN Brno.
Prostata, neboli předstojná žláza, je umístěna pod močovým měchýřem. Je velká asi jako kaštan a obkružuje močovou trubici.
Rakovina prostaty postihuje typicky muže staršího věku. Onemocnění se však nevyhýbá ani mladším mužům. Při potížích se proto vždy doporučuje navštívit urologa, případně praktického lékaře, který rozhodne o dalším postupu.
V časném stadiu je rakovina prostaty často zcela bez příznaků. Později mají muži právě problémy s močením, sexu a v dalších fázích např. bolesti v kostech, to se již nádor v těle šíří.
PSA musí chlapi znátVyšetření prostatického specifického antigenu dokáže podle posledních studií zachránit životy až 50 % mužů. Proto by měli chlapi znát, stejně jako výši krevního tlaku, i své hodnoty PSA. |
Samotná léčba pak může kvalitu života zlepšit či ho dokonce zachránit, ale často to bývá za cenu určitých negativ a to doslova ve smyslu „něco za něco.“ Úkolem dnešní medicíny není jen vyléčit chorobu a zachovat život, ale učinit ho pokud možno takovým, aby jeho kvalita byla hodnotnou a nestala se pouhým přežíváním, ale plnohodnotným životem.