Lupénka je horší než nádory a deprese – 10. SVĚTOVÝ DEN LUPÉNKY

Mají lupénku – psoriázu, nemoc, která zasahuje nejen kůži, ale i vnitřní orgány. Zasahuje v první řadě fyzický vzhled a v těsném závěsu duši.

U nás trpí nemocí 2- 4 % osob. „To je téměř třísettisícová armáda našich obyvatel. Patnáct procent z nich trpí těžkou formou s rozsáhlým postižením, které často není z různých důvodů dostatečně léčeno“,říká předseda České dermatovenerologické společnosti a přednosta Dermatovenerologické kliniky FN KV  profesor Petr Arenberger.

Lupénka je spojena se srovnatelným snížením kvality života jako rakovina, artritida a infarkt myokardu.  Zároveň je to nemoc, která výrazně zasahuje do ekonomické situace celé společnosti. Výskyt onemocnění je na věku závislý s vrcholem mezi 55 a 70 roky života, kdy přesahuje 4% obyvatel.

„Kožní zánět, který je s rozsáhlou neléčenou lupénkou spojen, je doprovázen zvýšenou přítomností zánětlivých mediátorů v celém organismu. Ty pak vyvolávají zánětlivé pochody i v jiných orgánech a urychlují například rozvoj aterosklerózy se zvýšeným rizikem infarktu myokardu a další přidružená onemocnění“, doplňuje profesor Arenberger.

Fakta o psoriáze:

  • Psoriáza je závažné chronické autoimunitní onemocnění.
  • Nepostihuje „pouze“ kůži, ale zasahuje i vnitřní orgány organismu.
  • U 30-40% pacientů s psoriázou se rozvine psoriatická artritida a další závažná doprovodná onemocnění, jako metabolický syndrom, kardiovaskulární onemocnění, diabetes, Crohnova nemoc, deprese a další.
  • Není nakažlivá – nepřenáší se dotykem od jiné osoby.
  • Může být bolestivá, nevzhledná a velmi stresující.
  • Psoriáza se může objevit všude, dokonce může pokrývat celé tělo.
  • Psoriáza není zatím vyléčitelná, ale léčitelná –  pro každého pacienta dnes existuje možnost léčby.

„A právě zajištění dostupnosti biologické léčby pro pacienty se středně těžkou až těžkou formou lupénky je klíčové. Pacienti, kterým jiná terapie nezabírala, se často po biologické léčbě doslova vracejí do života“, řekl prof. Arenberger. Bez účinné a cílené léčby může být psoriáza rychle invalidizující onemocnění již v mladém věku. Při včasné léčbě dochází k udržení soběstačnosti, práceschopnosti, zlepšení kvality života.

U nás je v roce 2013 léčeno biologickou léčbou méně než 1 000 pacientů. „Byli bychom rádi, kdybychom všem indikovaným pacientům na tuto léčbu mohli nabídnout její okamžité nasazení a tímto časným a cíleným zásahem tak zabránili u pacientů k rozvoji dalších onemocnění a zároveň tak přispěli k úspoře přímých a nepřímých nákladů spojených s léčbou lupénky,“vysvětluje odborník.

Pro pacienty, kteří se setkávají s problémy při nasazení potřebné léčby vznikla bezplatná telefonní linka  800 22 77 77. Více na www.zdravotnipojistenci.cz

 

AUDIO: Je pro všechny pacienty s psoriázou dostupná léčba, dokáže právě ta biologická tlumit její projevy? I na další otázky odpovídá přednosta Dermatovenerologické kliniky FN Královské Vinohrady,  profesor Petr Arenberger.


 

Příběh pacienta – Ondřej Sellner

Lupénka se u mě poprvé objevila v mých 12ti letech po prodělané těžké angině. Velké překvapení to nebylo, protože tuto nemoc měl můj dědeček, otec i starší sestra.
V průběhu dalších let jsem absolvoval desítky a stovky návštěv různých lékařů, aplikoval velké množství více či méně (spíše více) páchnoucích a oblečení ničících mastí, sypal si do vany všemožné bylinky, jezdil k moři…

Přesto lupénku jsem měl takřka po celém těle včetně obličeje, nehtů, vlasů. Logicky nejsložitějším obdobím na psychiku byla puberta, kdy jsem díky této nemoci o dost složitěji navazoval kontakty s ostatními. O nepříjemných situacích v létě na plovárnách ani nemluvě.

V dospělosti se ke kožním projevům přidalo i postižení kloubů, což mělo za následek poměrně radikální snížení hybnosti. V té době jsem už měl děti a nikomu bych nepřál zažít ten pocit, kdy nemůžete pochovat vlastní miminko, protože ho prostě neunesete.

Pomocí specialistů z revmatologie se naštěstí podařilo po několika letech kloubní projevy potlačit, ale kožní projevy neustupovaly. Nadále jsem tedy denně aplikoval další a další masti a roztoky, trávil hodiny a hodiny docházením na balneoterapie a fototerapie.Doslechl jsem se o biologické léčbě a po několika měsících mi tato forma léčby byla nasazena. A to aplikací jedné malé injekce každé 2 týdny. Během několika týdnů se ložiska začala zmenšovat až k mému velkému překvapení za dalších pár týdnů všechna zmizela úplně.

Ve srovnání se stavem před biologickou léčbou je to nesrovnatelné a pro laika takřka nepostřehnutelné. Doma mám jednu mastičku, na kontroly chodím jednou za 3 měsíce.
Kožní ani kloubní projevy lupénky od té doby tedy již neřeším, kvalita mého života šla radikálně nahoru, doma už nemusíme denně luxovat a s manželkou a dětmi plaveme, běháme a jezdíme na kole kdykoliv se nám zachce.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář