Vakcín proti chřipce je letos v ČR o 130 000 více než loni

V letošním roce disponuje Česká republika vyšším množstvím vakcín proti chřipce než loni, a to rovnou o 130 000 kusů.  Společnost zaměřená na produkci vakcín, Sanofi Pasteur, k nám letos celkem přivezla 587 000 kusů vakcín proti chřipce. Pacienti tak nemusí mít obavu, že by vakcíny nebyly k dostání. Dobře zásobená jsou totiž nejen velká města nebo očkování centra, ale i ordinace v malých městech. Navíc ideálním časem pro očkování proti chřipce je doba od října do prosince, tedy právě nyní.

„Navýšení počtu vakcín vychází z našich zkušeností z minulých let. Jejich výroba je složitá a musí se pečlivě plánovat. Věříme, že naše rozhodnutí výrazně navýšit počet vakcín proti chřipce přispěje k tomu, aby jich letos bylo na trhu dostatečné množství,“ říká Karel Torner, Country Manager společnosti Sanofi Pasteur.

Očkování proti chřipce navíc podpořily v letošním roce také tři zdravotní pojišťovny tím, že je nabízí všem svým klientům zdarma. Všeobecná zdravotní pojišťovna, u níž je pojištěna většina obyvatel ČR, nabízí očkování zdarma až do konce roku, Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra očkuje zdarma do 30. listopadu a Oborová zdravotní pojišťovna už jen pár dní, do konce října.

I přesto je však proočkovanost u nás opravdu tristní a srovnávat se můžeme např. s Marokem či Kostarikou. Proočkovanost české populace dosahuje necelých 6 %, zatímco v západní Evropě je toto číslo podstatně vyšší – 17 %. Ještě lépe je na tom Kanada s 33 % a USA s číslem nejvyšším – 46 %. Význam očkování proti sezónní chřipce je nesporný. Očkování může zmírnit průběh nemoci a v extrémním případě i zachránit život, zejména u osob starších 65 let a osob s chronickým onemocněním. Těmto dvěma kategoriím je navíc očkování hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění,“ říká hlavní hygienik Vladimír Valenta.

Proč se očkovat?

Na chřipku ročně zemře více než 2 000 lidí. Dvojnásobně více, než kolik jich ročně zahyne na následky dopravních nehod na českých silnicích.

Očkování proti chřipce doporučují lékaři zvláště u osob, u nichž hrozí zvýšené riziko komplikací spojených s chřipkou. Jde o občany starší 65 let, pacienty po odstranění sleziny, po transplantaci krvetvorných buněk, dále těch, kteří trpí závažným chronickým farmakologicky řešeným onemocněním srdce a cév nebo dýchacích cest či ledvin a pacienty s diabetem. Těmto rizikovým skupinám obyvatel hradí vakcínu proti chřipce zdravotní pojišťovny.

Účinnost očkování dle studií
78% – snížení pracovní neschopnosti u zdravých dospělých pacientů
91% – snížení případů symptomatické chřipky u dětí
75%  – zabránění zhoršení nemoci u pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí
72% – snížení počtu hospitalizaci u diabetických pacientů (ve věku 18 – 64 let) z důvodů komplikací nebo úmrtí
41% – zabránění akutnímu zhoršení nemoci u astmatických dětí
67% – snížení výskytu infarktů myokardu u pacientů s kardiovaskulární chorobou
55% – snížení výskytu mozkových příhod u pacientů s kardiovaskulární chorobou

Vztah veřejnosti k očkování proti chřipce potvrzuje také aktuální průzkum společnosti STEM/MARK.  Drtivá většina respondentů (96 %) o možnosti očkovat se každoročně proti chřipce ví.  A 54 % respondentů uvedlo, že chřipka může mít také smrtelné následky.

Chřipková sezóna začíná obvykle v lednu a vrcholí v únoru, ideální doba pro očkování je tedy od října do prosince, aby se stačila vytvořit potřebná hladina protilátek. Očkování poté chrání po dobu 12 měsíců.

Více na: www.ockovaniprotichripce.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář