Češi o Vánocích přiberou až pět kilo, shodit je trvá měsíce

Známe to všichni, každoroční boj s nabranými kilogramy začíná. Lenošení u pohádek a nadměrná konzumace jídla, kterému jen málokdo odolá, si vybírá svoji daň v podobě nabraných kilogramů, kterých se následně těžko zbavujeme. Z průzkumu, který provedla agentura Comunica, vyplývá, že jeden člověk sní o Vánocích až 2,5 kila bramborového salátu, 3 kila cukroví a vypije deset litrů sladkých nápojů a tři litry alkoholu. Z výzkumu taktéž vyplývá, že energetický příjem v období vánoc je až 7000 kalorií za den, přičemž doporučený příjem pro ženu je 2000 kalorií. Následné hubnutí jednotýdenního přejídání přitom trvá až tři měsíce. Vyjít do nového roku lépe je přitom jednoduché, stačí zařadit alespoň několik základních pravidel:

Jezte pravidelně

Hubnoucí mánie v podobě univerzálních krátkodobých drastických diet a hodin strávených v posilovnách však dle odborníků nejenže nemají smysl a nepřináší požadovaný efekt, ale především poškozují svátky podrážděný žaludek a žlučník. Dietní plán by tedy měl být sestaven individuálně, začít by se mělo pozvolna a systematicky. Pro všechny však platí, že důležitá je pravidlenost – jíst byste měli každé 2,5-3 hodiny.

Bílé pečivo vyměňte za celozrnné

Energetická hodnota bílého a celozrnného pečiva je téměř stejná, avšak celozrnné pečivo je zdravější. Má nízký glykemický index a obsahuje mnohem více vitaminů B, D a E, enzymů, minerálních látek a stopových prvků. Díky vysokému obsahu vlákniny je také prevencí celé řady nemocí, pomáhá ke snížení hladiny cholesterolu a pocit hladu nepřichází tak rychle, jako při konzumaci běžného bílého pečiva. Zkuste například Slunečnicový celozrnný chléb Penam, který je nejn plný cereálií, vlákniny a minerálních látek, ale i báječně chutná – například s pomazánkou z tvarohu a rukoly.

Smažené pokrmy? Klidně, ale jedině v troubě

Neumíte si odpustit smažené pokrmy, ale děsí vás kalorie, které smažené hranolky či kuřecí nugetky obsahují? Zkuste si připravit oblíbené pokrmy na pečícím papíře s trochou olivového oleje v troubě. Chuť je báječná a takto připravené bramborové hranolky obsahují 563 kalorií, což je o 1323 kalorií méně než fritované, které obsahují až 1886 kalorií.

Přílohu nahraďte salátem

Všeobecně se doporučuje při redukci omezit konzumaci jednoduchých cukrů a to především v odpoledních a večerních hodinách. V praxi to znamená, že bychom se měli vyhnout přílohám k hlavnímu jídlu, které někdy převyšují kalorickou hodnotu samotného pokrmu, nahradit je můžeme salátem se zálivkou z olivového oleje a limety či dušenou zeleninou. Pokud si přílohu přeci jen nedokážete odepřít, dejte si rýži natural, která obsahuje nejméně sacharidů.

Pohyb je základ

Bez pohybu to nejde. Věděli jste však, že nemusíte denně dřít v posilovně, proto abyste se dostali zpět do formy? Hubnout se dá i přirozeným pohybem například chůzí, při úklidu, v práci či během řízení auta.

70 kalorií – spánek
90 kalorií – šití, čtení, psaní, sledování televize, pletení, oblékání, vaření, řízení auta
90 – 190 kalorií – lehké domácí práce: umývání nádobí, žehlení, úklid, práce na zahrádce, procházka, psaní na stroji
190 – 240 kalorií – stlaní, luxování, praní
240 – 360 kalorií – mytí oken, klepání koberců, tapetování, zednické práce

Zdroj: Comunica, a.s.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář