Obezita je nepřítelem celého těla a roste spolu s dítětem!

Přibližně 30% dětí u nás má potíže s nadváhou a obezitou. Některé se nadbytku kil nezbaví ani v dospělosti. Proto je důležité, aby rodiče řešili potíže s váhou svých dětí včas. Obvykle dětem lékař předepíše změnu životního stylu. A když to nepomůže, doporučuje i pobyt v dětské léčebně zaměřené na léčbu obezity.

Pomoc hledejte u lékaře

Včasná změna jídelníčku, pravidelnost v jídle a aktivní pohyb je nejlepší prevencí všech zdravotních i psychických komplikací . Váhu dítěte sleduje během pravidelných preventivních prohlídek pediatr. Podle odborníků se však tělesná hmotnost může zvýšit za velmi krátkou dobu, proto je důležitá spolupráce rodičů.

„Nadváha a obezita není jenom estetický problém.  Často se děti stávají terčem šikany v kolektivu,“ vysvětluje MUDr. Blanka Kosová.

Někdy doprovází nadváhu a obezitu, další zdravotní potíže, například bolesti kloubů, především kolen a kyčlí. Často se potýkají s bolestmi zad. Mají i bolesti břicha při plynatosti a zácpě. Nadváha a obezita postihují i srdečně cévní systém. Častěji se objevují také problémy s vysokým krevním tlakem. U dětí se rozvíjí tzv. metabolický syndrom, mnohdy i cukrovka… a další nemoci, které dříve bývaly typické pro jejich rodiče a prarodiče.

Rozkolísaná může být i hladina hormonů. U dívek je to nepravidelný menstruační cyklus nebo jeho vymizení. U chlapců se někdy zduří prsní žlázy. U obou pohlaví pak může být vyšší váha příčinou dřívějšího nástupu puberty oproti štíhlejším vrstevníkům.

Někdy pomůže jen léčebna. Hlavním cílem pobytu v lázeňské léčebně je odstranění nevhodných stravovacích a pohybových stereotypů a nastavení změny životního stylu, kterou si děti odnášejí zpět do svých rodin.

V průběhu školního roku nechybí ani škola, aby děti po návratu z léčebny plynule navázaly na školní vyučování. Každý den začíná ranní rozcvičkou v tělocvičně nebo v zahradě léčebny. Následují dopolední individuální procedury, programy a cvičení, do kterých jsou děti střídavě rozdělovány podle stupně obezity a přidružených diagnóz.

Některé děti se zúčastní například lekce nordic walking. Jiné skupiny absolvují lázeňské vodní procedury, tzv. balneo-terapii. Procedury napomáhají prokrvení pokožky a podpoří procesy, které zbaví tělo tuku v podkoží. Obézní děti cvičí i během lekce  aqua-aerobiku nebo volného plavání se soutěžemi. Po obědě následuje denně polední klid a volný program. V letních měsících a za dobrého počasí  děti využijí zahradu léčebny a hrají například stolní tenis, floorball, softbal.

Dvakrát týdně všechny děti cvičí v posilovně, pak chodí na vycházky. Část dětí odchází v doprovodu fyzioterapeutky na cvičení flow-in, nyní nově i na lekci pozemního hokeje. Po návratu z vycházek, cvičení nebo míčových her následuje večeře. Po ní mají děti ještě možnost zatančit si 1-2x týdně oblíbenou zumbu.

 

Důležitá je i úprava jídelníčku. Děti se stravují 6x denně. Bohatá a kaloricky vyvážená strava je zastoupena základními živinami, tj. cukry, tuky a bílkovinami ve správném poměru a složení, s důrazem na nezbytnost ovoce a zeleniny, ryb a dalších součástí, které jsou v domácím prostředí často opomíjeny.

Dlouhodobý úspěch záleží i na rodičích

Čím dříve si děti zvyknou na nový režim, tím dříve se dostaví výsledky. Zde je důležitá podpora ze strany rodiny. Někteří rodiče si však bohužel rizika u svých dětí uvědomí až ve chvíli, kdy je nebezpečí obezity i její komplikace bohužel ohrožuje.

Vliv obezity a nadváhy na zdraví dítěte a způsob, jak s nimi bojovat v prostředí léčebného ústavu objasňuje MUDr. Blanka Kosová, vedoucí lékařka dětské Léčebny Dr. L. Filipa v Poděbradech.

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Nahlédněte pod zvukovou pokličku na  plaveckou výuku aqua-aerobiku

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

a na lekci temperamentní zumby.

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Šárka Málková, Redakce Zdaviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář