Víte, co se děje ve vašich kostech? Nepodceňujte prevenci osteoporózy

Osteoporóza je metabolické onemocnění projevující se úbytkem kostní hmoty, poruchou její mikroarchitektoniky a následně zlomeninami. Nejnebezpečnější z osteoporotických zlomenin je zlomenina krčku stehenní kosti, po které více než 20 % pacientů na další komplikace do roka umírá. Nemoc se týká žen i mužů. Ačkoliv se úbytek kostní hmoty s postupujícím věkem dá zpomalit včasným zlepšením životosprávy, většina pacientů své onemocnění zanedbává.

V celém skeletu dochází během života k pravidelnému procesu odbourávání staré a tvorbě nové kostní tkáně.. „Problém spočívá v tom, že proces odbourání starší opotřebené kostní hmoty trvá mnohem kratší dobu než oprava vzniklého „defektu“. Dojde-li k nerovnováze zmíněných dějů, kostní hmota řídne, její stavební prvky (zejména kostní trámečky) se zeslabují a posléze přerušují. Postupně dochází k významnému poklesu mechanické odolnosti kosti,“ vysvětluje prof. MUDr. Milan Bayer, místopředseda Společnosti pro metabolická onemocnění skeletu.

Osteoporóza v číslech

▪ Osteoporózou trpí přibližně 75 milionů lidí v Evropě, USA a Japonsku.

▪ Po celém světě se u 1 z 3 žen starších 50 let vyskytne osteoporotická zlomenina.

▪ Do roku 2050 se předpokládá zvýšení výskytu fraktury u mužů o 310 %, u žen o 240 %.

▪ Na celém světě dojde každoročně přibližně k 1,6 milionu zlomenin kyčelního kloubu. Do roku 2050 by tento počet mohl vzrůst na 4,5 až 6,3 miliony.

Po vrcholu tvorby kostní hmoty asi kolem 25. roku věku začínají kosti v průběhu dalších let pomalu řídnout. Ubývá minerálů, kvalita kostní hmoty se postupně snižuje. Tento přirozený jev může vyústit až do obrazu primární osteoporózy, která neprovází žádnou další chorobu. U žen po menopauze je označována jako osteoporóza postmenopauzální, u jedinců obou pohlaví nad 70 let věku ji lze označit za osteoporózu involuční či stařeckou. Existuje i sekundární osteoporóza. Ta vzniká v průběhu nějakého jiného onemocnění (například cukrovky, chronického onemocnění jater a ledvin, při patologicky zvýšené činnosti štítné žlázy nebo zhoubném bujení). Rozvoj osteoporózy mohou také podpořit i látky v některých lécích, nadměrné pití alkoholu, nikotinismus a užívání návykových látek.

„Pohodlný a nezdravý životní styl spolu s prodlužující se průměrnou délkou života vede k prudkému nárůstu počtu nemocných. V České republice tak počet postižených velmi pravděpodobně již překročil 750.000,“ dodává prof. Milan Bayer.

Osteoporóza je onemocnění žen i mužů

Výskyt osteoporózy je dvojnásobně častější u žen, než u mužů. Zejména po menopauze jsou ženy nejohroženější, neboť ztrácejí ochranu estrogenu, který úbytek kostní hmoty zpomaluje. Doporučený denní příjem vápníku pro tuto skupinu je kolem 1 300 mg. Průměrné množství denní konzumace vápníku u žen však nedosahuje ani 500 mg, až 78 % z nich nemá potřebné množství. Úbytek kostní hmoty se týká i každého šestého muže ve věku nad 50 let. Podílejí se na tom faktory genetické, hormonální (i u mužů řídí dosažení maximálního množství kostní hmoty estrogeny), většinou však jde právě o osteoporózu sekundární. Nemocnost a úmrtnost spojená s osteoporotickými zlomeninami zejména stehenní kosti a obratlových těl je u mužů vyšší než u žen. V průběhu života utrpí zlomeninu kvůli ztrátě minerálu v kostech 30 – 50 % žen a 15 – 30 % mužů.. 

Věnujte odbornou péči svým kostem

V ČR se na prevenci i včasnou diagnostiku této choroby zapomíná. Léčí se jen 24 % žen a 12 % mužů. Pokud patří žena či muž k rizikové skupině (u žen stav po menopauze, nepřiměřeně nízká tělesná hmotnost, chronické onemocnění s dlouhodobou farmakoterapií, kouření, předchozí zlomenina), je vhodné poradit se se svým praktickým lékařem nebo gynekologem, který navrhne případné další vyšetření. Zpozornět je potřeba, pokud řídnutím kostí trpěl někdo z rodiny nebo člověk sám zaznamená některý z příznaků přímo na sobě samotném. Mezi ně patří tupé neurčité bolesti v zádech při delším sezení, stání nebo dalších běžných denních činnostech. Osteoporózu může signalizovat i snížení tělesné výšky v produktivním věku o více než 3 centimetry. Vyšetření se provádí ambulantně a bezbolestně pomocí kostního denzitometru. Pacientovi pak na základě výsledků lékař doporučí další postup (doplňující laboratorní vyšetření, změnu denního režimu včetně úpravy pohybové aktivity nebo terapii některým farmakologickým přípravkem). 

Účinná pomoc je snadná: pohyb a správná strava

Ačkoliv je osteoporóza onemocnění závažné, lze s ní pomocí prevence nebo léčby bojovat.  Vhodné pohybové aktivity stimulují kostní buňky, jež podporují tvorbu kostní hmoty. Patří k nim rychlá chůze, jízda na kole, pilates, cvičení na míči, jóga, Tai-či. Studie ukázaly, že lidé praktikující Tai-či méně padají (riziko pádu je u nich nižší až o 47%) a utrpí o 25 % méně zlomenin kyčlí.

AUDIO rozhovor: O osteoporóze a její prevenci nám více řekli profesor Milan Bayer a nutriční terapeutka Lucie Růžičková.

Při osteoporóze je důležitý dostatečný přísun vápníku, vitamínu D a živočišných bílkovin. Organismus lépe využívá vápník z potravin živočišného původu. Nejvýznamnějšími zdroji jsou sýry (hlavně tvrdé), tvaroh, kefír, jogurty, sardinky, losos. „Potraviny s vyšším obsahem vápníku je dobré jíst hlavně ve večerních hodinách, vápník se lépe vstřebává v noci. Pozitivní vliv na vstřebávání vápníku má vitamín D, který získáme ze slunečního záření, z ryb, vajec a sýrů,“ vysvětluje Bc. Lucie Růžičková, vedoucí nutriční terapeutka z VFN v Praze.

Tip pro den plný vápníku

Snídaně:          Pečivo; máslo; sýr Gouda. 

Přesnídávka:    Ovocná miska s ořechy (jablko, pomeranč, banán)

Oběd:               Polévka cibulačka s parmezánem; masový špíz se zeleninou; pečená brambora s bylinkovým tvarohem

Svačina:          Celozrnný koláč

Večeře:             Chléb typu Šumava; pomazánka ze sardinek a lučiny; kyselá okurka

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář