Vodafone spustil eScribe přepis pro neslyšící

Vodafone jako první mobilní operátor v Česku usnadňuje komunikaci osobám se sluchovým postižením a zavádí ve vybraných 12 prodejnách službu eScribe, on-line přepis řeči na dálku. Zákazníci se sluchovým postižením si zde nyní zvládnou i bez asistence zařídit vše potřebné od koupě mobilního telefonu až po nastavení SMS tarifu. Využití eScribe je navíc zcela zdarma.

„Služba eScribe přináší pro nedoslýchavé, ohluchlé i neslyšící obrovskou svobodu v komunikaci. Zákazníci s vadami sluchu tak již nejsou při jednáních odkázáni na cizí pomoc. Přesným přepisem mluveného projevu získávají kompletní informace, což je v oblasti nabídky služeb velmi důležité,“ vysvětluje prezident České unie neslyšících Martin Novák.

V Česku žije až půl milionu obyvatel se sluchovým postižením. Přes 95 % z nich přitom nepoužívá znakový jazyk, a tak byli před vyvinutím eScribe odkázáni v moderním světě plném technologií na nejisté odezírání nebo na psanou komunikaci prostřednictvím papírků.

„Služba eScribe funguje díky telefonickému spojení se specializovaným centrem přepisu, kde se řeč převádí do textu na webovém rozhraní. Osoba se sluchovým postižením si text v reálném čase čte na monitoru počítače“, popisuje princip Přemysl Filip, Senior manažer společenské zodpovědnosti Vodafone a doplňuje: „On-line přepis řeči umožňuje neslyšícímu i prodavači běžnou konverzaci plnou doplňujících otázek a vysvětlujících příkladů.“

Vývoj eScribe finančně podpořila v několika fázích Nadace Vodafone Česká republika čtyřmi miliony korun. Služba vznikla na akademické půdě ČVUT a do běžného provozu ji dnes přenáší sociální firma Transkript Online. Dalším cílem je vytvoření softwaru pro automatické rozpoznávání řeči, který by v budoucnu nahradil centrum přepisu a také umožnil využívat přepis na mobilních telefonech. Společnost Vodafone však pamatuje na osoby se sluchovým postižením i ve svém speciálním tarifu, kde za 100 Kč včetně DPH získají 250 SMS. Cena jedné SMS nad rámec balíčku je 0,8 Kč včetně DPH.

eScribe pomáhá ve Vodafone prodejnách:

Ostrava Nová Karolína, Jantarová 4
Ostrava Avion, Rudná 114
Praha, Národní třída 28
Plzeň, Náměstí Republiky 3
Liberec, Pražská 147
Ústí nad Labem, Mírové náměstí 207
Brno Olympia, U Dálnice 777
Brno, Masarykova 2
Pardubice, Náměstí Republiky 56
Praha Vinice, Vinohradská 167
Praha Palladium, Náměstí Republiky 1
České Budějovice, Přemysla Otakara II. 90

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář