Jak nastartovat změnu životního stylu a na co si dát pozor?

Důsledky špatného stravování jsou mnohdy nezvratitelné. Téměř každý desátý člověk má cukrovku, více než polovina lidí má nadváhu – z toho 20 % děti. Co s tím? Stačí dodržovat zásady správného stravování a hýbat se.

Jednou z nejčastějších důvodů, proč se lidé snaží zhubnou je, že mají nadváhu. Například u žen existují i období, v nichž jsou k rozvoji obezity zvláště náchylné, neboť se snižuje pohybová aktivita (např. těhotenství a období po porodu, dospívání a nástup do práce). Všeobecně nám v tomto směru neprospívá stresování se či zanedbávání sportovních aktivit.

Odhalte příčiny

První krok ke změně a nastartování zdravého životního stylu je zjistit, jak na tom vaše tělo je. Na základě různých vyšetření (krevní obraz, podíl tělesného tuku a další) se dozvíte, proč jste se dostali do stavu, který vám nevyhovuje a odhalíte příčiny přebytečných kil (například sedavé zaměstnání, stravování ve fastfoodu jsou základy pro kardiovaskulární choroby, diabetes a další civilizační choroby).

„Nedostatek spánku znamená nízkou hladinu hormonů dobré nálady, což vede k podráždění a následně k potřebě uchylovat se k jídlu a nechuti sportovat. Pokud chcete nastartovat zdravý životní styl, dělejte to pro sebe, ne pro okolí a jděte do změny natrvalo,“ upozorňuje Petr Havlíček, odborný garant iniciativy Vím, co jím a piju.

Základní body zdravého životního stylu:
1. Pravidelná zdravá strava (5x denně malé porce)
2. Dostatečný pohyb (10 000 kroků denně)
3. Spánek
4. Správný pitný režim (základem je neochucená voda)
5. Omezit alkohol a kouření (alkohol je vysoce kalorický)

Změna životního stylu je proces. Není to jednorázová událost. Sami změnu utváříte. Připravte si tedy trpělivost a aktivní přístup.

Chtít je základem změny. Jako prevenci neúspěchu, ztráty motivace a pocitu zklamání si předem stanovte své cíle.

Dlouhodobé i krátkodobé – např. chci za 6 měsíců uběhnout 10 km bez přestávky + chci trénovat běhání 3 krát týdně a postupně prodlužovat trasu, např. každý 2. týden o 1 km

Konkrétní –  přesně vědět co chcete – např. chci zhubnout 5 kilo a vejít se zase do své oblíbené sukně/kalhot. Nelze si říct jen „chtěla bych zhubnout.“

Reálné a dosažitelné – např. dám si vinný střik jednou týdně, nebo budu chodit na svižnou procházku 3 dny v týdnu. Rozhodně si neříkejte: už nikdy nebudu pít víno, budu cvičit každý den a podobně.

Prozkoumané – jaké mám možnosti a možné překážky v průběhu dosahování změny, nezdravé vzorce chování a jejich příčiny, apod.

Moje – trvalá změna je možná pouze tehdy, děláte-li to pro sebe!

Důležité je: rozhodnout se a změnu udržet!

Pro trvalé dosažení a udržení změny jsou vhodné pravidelné návštěvy odborníků (nutriční poradce, psycholog, kouč, fyzioterapeut, trenér, apod.) a podpora rodiny/přátel.

„Nepanikařte, když se motivace vytrácí a nevzdávejte veškeré dosavadní úsilí, raději zjistěte příčiny a možnosti jak jí zase navýšit, nebo jen prostě chvíli vyčkejte,“ radí Petr Havlíček.

 

AUDIO: Ing.Petr Havlíček, odborný garant iniciativy Vím, co jím a piju nám poradí, jak změnit svůj životní styl.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář