Močová infekce může hodně potrápit

Skoro každá žena zažije jednou za život infekci močových cest. Je to nepříjemné a když se neléčí, mohou to odnést naše ledviny.

 

Ohrožuje více ženy než muže. Ženy mají kratší močovou trubici, baktérie mají blízko do močového měchýře, kde se rozvíjí infekce. Dále je vstup do močových cest blízko konečníku. Odtud se mohou dostat bakterie střevní mikroflóry.

 

Většina infekcí přichází zespodu. Příznaky jsou pálení a řezání při močení. Je vhodné být v klidu, v teple a dodržovat pitný režim. Když se stav nezlepší, naopak se zhoršuje, je nutné zajít za lékařem.  Infekce může vyústit v zánět ledvin, a zde už je pobyt v nemocnici a užívání antibiotik.

 

Příznaky infekce močových cest

 

Pocit pálení a bolesti při močení, pocit tlaku v pánvi, časté nucení na močení, krev v moči. Při zánětu  ledvin bolí v zádech a boku,  je vysoká horečka, třes, zimnice, nevolnost.

 

Jak předejít infekci

  • Dodržujte pitný režim.
  • Dbejte na hygienu – utírejte partie zepředu dozadu, aby se bakterie nedostaly z konečníku do močových cest.
  • Dbejte na hygienu při sexu – po něm se vyčůrejte – čerstvá moč je sterilní a může odplavit zdroje infekce.
  • Pozor na dráždivé hygienické potřeby – deodoranty, výplachy.
  • Pánev ochraňujte před prochladnutím.
  • Užívejte brusinky

 

Ale u některých pacientů, je nutná léčba. Lékař odebere moč a zajistí její rozbor. Pokud je podezření na infekci, vyšetří se močové cesty např.ultrazvukem. Jestliže jsou močové cesty napadené bakteriemi, předepíše lékař antibiotika. Jestliže se infekce často opakují, pak se nasazuje dlouhodobá léčba nižšími dávkami antibiotik.

 

Jestliže nepatříte k lidem, kteří na to trpí, klíčem je dostatečný pitný režim a ochrana intimních partií před prochladnutím.

 

Rizikové skupiny  – Diabetici a těhotné ženy

 

Zvláště opatrní by na své močové cesty měli být diabetici, kteří mají v moči cukr – ten množení bakterií nahrává, a tak mohou infekcemi trpět častěji. Rovněž pacienti s močovými kameny nebo muži se zvětšenou prostatou mohou mít sklon k infekcím, protože pokud je odtok moči z těla narušen, usnadňuje se v zadržované tekutině množení případných nebezpečných bakterií. 
Více ohroženy jsou rovněž ženy po přechodu, protože v důsledku nedostatku estrogenu jsou jejich močové cesty k infekci náchylnější.  Velký pozor na zánět močových cest by si měli dávat i děti a těhotné ženy.

 

Infekce močových cest může odeznít sama od sebe nebo se snadno rozežene antibiotiky. Pokud se neléčí, může způsobit vážné problémy s ledvinami.

 

AUDIO: Infekci močových cest pro nás objasní MUDr.Eva Jančová z nefrologické ambulance VFN v Praze.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář