Zažívací potíže nejen o Vánocích

Kdysi byly Vánoce svátky klidu, míru, rozjímání a setkávání. Stravování na Štědrý den se zahajovalo půstem a pokračovalo konzumací chutných jídel, večeře byly opulentní spíše počtem chodů a pestrostí než množstvím jídla. Vánoční svátky byly pro většinu lidí zastavením a odpočinutím po celoroční vyčerpávající fyzické práci, spojené se střídmou stravou.

Vánoce se s přispěním reklam, obchodních řetězců a nákupních center proměnily na hektickou soutěž o nejvýhodněji pořízený dárek, ve svátky blahobytu, ale také psychického vypětí a stresu. Z pohledu stravování se Vánoce staly svátky přejídání, opíjení, nicnedělání. Pokud se stane, že se o Vánocích občas přejedí nebo opijí s důsledkem trávicích potíží celoročně pohybově aktivní lidé, budou nejspíš čelit přechodnému problému, který lze rychle zvládnout. Na rozdíl od celoročních peciválů, kterým hrozí mnohem závažnější problémy.

Jaké potíže hrozí při přejídání a opíjení?

Nejméně závažným problémem je přejedení, kdy lidé nemohou usnout a spát, tlačí je žaludek, přidává se pálení žáhy. Na vině je velká spotřeba masa, především tučného, případně mírná opilost. V žaludku zůstávají různé potraviny rozdílnou dobu, nejdéle jídla s vysokým obsahem bílkovin a tuků, tedy typicky tučná masa, bramborový salát, chlebíčky se salámem nebo různými masnými či uzeninovými pomazánkami, klobásky apod. Alkohol sám o sobě může ve větším množství vyvolat zánět žaludku (gastritidu), případně zvracení.

Závažnější problémy hrozí pacientům s onemocněním trávicího traktu, ať již známým, nebo ještě nepoznaným. Pálení žáhy může znamenat refluxní zánět jícnu nebo zhoršení příznaků brániční kýly. Velké množství jídla a alkoholu může vést ke krutým bolestem za hrudní kostí, případně k refluxu žaludečního obsahu do úst a při těžší opilosti i k jeho vdechnutí a zápalu plic. Podobně může dojít také k zánětu střev a průjmu (akutní gastroenteritidě nebo enterokolitidě).

U pacientů se žlučníkovými kameny se po tučném jídle může objevit žlučníková neboli biliární kolika. Často poruší dietní opatření. Biliární kolika se projevuje kolísavou bolestí pod pravým žeberním obloukem, která je způsobena zaklíněním kamínku v krčku žlučníku. Pokud žlučníkový kamínek projde do žlučových cest, může při zaklínění vyvolat žloutenku a akutní zánět břišní slinivky (akutní biliární pankreatitidu). To už jsou závažná onemocnění, vyžadující hospitalizaci v nemocnici. Akutní pankreatitida však může vzniknout jen z konzumace nemalého množství jídla (zvláště tučného) a alkoholu.

Konzumace velkého množství alkoholu, především destilátů, může vyvolat také akutní alkoholický zánět jater (alkoholickou hepatitidu), který je ve 20–30 % smrtelný. Choroby jako žlučníkové kameny, chronická pankreatitida nebo refluxní nemoc jícnu se mohou konzumací alkoholu zhoršit a projevit.

Po trávicích obtížích, které si nevynutily návštěvu lékaře, je vhodné jídelníček odlehčit – na několik hodin až den zcela vynechat jídlo. To však neplatí o tekutinách, dostatečná každodenní hydratace organizmu je nezbytná! „Můžete pít černý nebo ředěný ovocný čaj a neperlivou minerální vodu. Využít můžete také pitnou kúru, která se užívá v případě obtíží s trávicím traktem i v lázeňských zařízeních – pijte cca 200 ml velmi silně mineralizované 20–40 minut před hlavními jídly,“ radí doc. MUDr. Pavel Kohout, PhD., primář interního oddělení v Thomayerově nemocnici v Praze.

Právě dostatečný přísun hořčíku pomáhá zvládnout všechny zátěžové zkoušky, fyzické i psychické, a to i ty, které jsou spojeny s Vánocemi. „Díky hořčíku zvládnete předvánoční stres lépe a užijete si sváteční čas bez únavy, bolestí hlavy a vyčerpání. Společně s dodržováním zásad zdravé stravy, adekvátním pitným režimem a dostatečným pohybem docílíte toho, že Vánoce budou opravdu svátky klidu a že do nového roku vstoupíte plni síly a energie,“ říká Bc. Lucie Růžičková, vedoucí nutriční terapeutka ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

AUDIO rozhovor: Poslechněte si rady odborníků právě před Vánocemi.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář