Nevyřazujte z alternativní stravy mléčné výrobky

Bez masa se člověk obejde, ale jsou zapotřebí plnohodnotné bílkoviny. Z alternativních způsobů stravování se jeví jako optimální volba lakto-ovo-vegetariánství nebo stravování podle ajurvédy, kde je povolena konzumace vajec, mléka a mléčných výrobků.

Důvodů, proč se lidé stravují alternativně, je hodně. Ale jedno mívají společné – cílem je dosažení rovnováhy v souladu s přírodními zákony. Motivy bývají i ekologické či náboženské, třeba Židé nesmějí jíst vepřové maso, v  Indii je zase posvátná kráva,  proto tam nejedí hovězí a telecí. Častou příčinou jsou také zdravotní potíže, zejména chronického charakteru, nebo závažné nemoci (rakovina aj.).

„Výhody alternativních způsobů jsou nepopiratelné, ovšem za předpokladu, že se nejedná o extrémní způsoby výživy s velmi omezeným výběrem potravin. Hodně záleží na tom, jaké potraviny člověk konzumuje a které ve svém jídelníčku vynechává,“ objasňuje PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D. v rámci projektu Bílé plus. Strava se zpravidla vyznačuje dostatkem vlákniny, nízkým obsahem tuku a cholesterolu, dostatečným příjmem některých vitaminů – např. B1, C, E, beta-karotenu, kyseliny listové a minerálních látek (např. hořčíku a draslíku). Oproti tomu bývá v malém množství zastoupen sodík.

Velký důraz se klade na sezónnost a výběr potravin podle jednotlivých ročních období, tepelnou úpravu, vyváženost v použití koření a chutí, pomalé jedení a důkladné žvýkání apod.

Potraviny rostlinného původu neobsahují plnohodnotné bílkoviny, avšak je nutné zajistit dostatečnou pestrost a kombinaci jednotlivých rostlinných potravin (např. luštěniny + obiloviny, obiloviny + ořechy). Důležitá je i znalost výživy a otevřené oči, aby člověk nepřestal vnímat vědecky podložená fakta.

Mléko a mléčné výrobky zcela jistě tvoří důležitou součást vyváženého jídelníčku. Jsou zdrojem bílkovin a důležitých vitaminů a minerálních látek.

Denně 2-3 produkty z mléka, při potížích s jejich trávením doplňujte nejen vápník odjinud

Tvrzení, že mléko způsobuje bolesti hlavy, je dáno tím, že jednou z aminokyselin v mléce je histidin, z něhož vzniká histamin. Histamin se nachází v některých zrajících nebo plísňových sýrech, červeném vínu, uzených rybách, droždí apod., přičemž u některých osob konzumace těchto potravin způsobuje bolesti hlavy typu migrény, svědění, pokles krevního tlaku.
„Z pohledu selského rozumu je vhodné volit střední cestu, tj. mléku a mléčným výrobkům se nevyhýbat – samozřejmě s výjimkou osob trpících výraznější formou laktózové intolerance nebo osob s alergií na mléčnou bílkovinu. Denní příjem mléka a mléčných výrobků by měl činit 2-3 porce denně,“ dodává odbornice Hlavatá.

Pokud ale musíte zdravotních důvodů mléčné výrobky vyřadit, přemýšlejte nad skladbou své stravy. Jako náhrada bílkovin se nejčastěji užívají nápoje ze sóji, obilovin (rýže, kukuřice, oves, pohanka), ořechů (mandle, kokosový ořech, lískové ořechy), semen (mák, sezam). Pro vyšší příjem vápníku je doporučováno časté zařazování brokolice (47 mg/100 g) a květáku (22 mg/100 g), máku (1436 mg/100 g), velmi vhodné je vybírat si vápníkem obohacované potraviny.

AUDIO: Alternativní stravování doporučuje PhDr. Karolína Hlavatá, ale se správnou kombinací potravin.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář