25 let práce s Gama nožem

Nemocnice Na Homolce v Praze slaví 25. výročí léčby gama nožem v Česku. Přístroj, který umí velmi přesně ozářit například nádory v mozku, byl v nemocnici instalován 26. října 1992.

Přesně čtvrt století uběhlo od provedení první operace pomocí Leksellova gama nože v Nemocnici Na Homolce. Operace se konala 26. 10. 1992 a byla to výjimečná událost, protože na tehdejší poměry nedostižně drahý gama nůž byl pořízen ze sbírky na konto Míša, do níž dobrovolně a masově přispívali občané z celého Československa. V průběhu 25 let bylo pomocí této technologie, která je v ČR dostupná stále pouze na Homolce, provedeno více než 18 500 radiochirurgických operací.

Míša bylo jméno pacienta ze Slovenska, který byl léčen ve Stockholmu. Cena léčby byla tehdy astronomická. Díky sbírce organizované Nadací Charty 77, kterou inicioval tehdejší švédský velvyslanec v Praze Lars Aake Nielsson, se nakonec podařilo shromáždit velké množství peněz nejen na tuto operaci, ale i na nákup Leksellova gama nože pro Československo.

První prototyp byl instalován ve Stockholmu v roce 1968, český přístroj byl 37dmý. a teprve osmý v Evropě. Dnes je těchto přístrojů na světě více než tři sta a počet operací přesáhl celosvětově jeden milión. Zhruba po šesti, sedmi letech se musí instalovat nové zdroje záření. Čím jsou starší, tím se léčba prodlužuje.

Současný dvacet tun těžký přístroj se 200 velmi slabými zdroji záření umí velmi přesně zacílit na nádorové ložisko, které se umístí do místa křížení všech paprsků. Ty jsou svedeny do jednoho bodu a v místě nádoru je tak aplikována vysoká dávka záření. Zároveň ale není zasaženo jeho okolí a nedochází tak k vedlejším nežádoucím komplikacím.

Pro pacienta musí být nejdříve vytvořen plán ozáření.. Pacient musí také na magnetickou rezonanci. Léčí se s ním ze 70 procent nádory, zejména mozku, vrozených anomálií mozkových cév, oční nervy nebo funkční onemocnění, z nichž nejčastější je bolest trojklanného nervu. Léčba trvá deset minut až dvě hodiny.

Gama nůž léčí v Nemocnici Na Homolce přes 1000 lidí ročně. Během samotného zákroku pacient nic necítí a poslouchá hudbu. Není potřeba ani žádná rekonvalescence. Po dvou až třech dnech se může pacient vrátit do práce a jeho životospráva není léčbou narušena. Úspěšnost léčby záleží na diagnóze, ale obecně lze říci, že se pohybuje okolo 90 procent.

AUDIO rozhovor: Co dokáže Gama nůž, to už odpovídá primář oddělení stereotaktické a radiační neurochirurgie nemocnice Roman Liščák.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář