Naučte se základní ortopedické pojmy abyste porozuměli lékařům

Ortopedie je lékařským oborem, který se zabývá pohybovým aparátem člověka. Ať už se jedná o vrozené vývojové vady u dětí, úrazy či onkologická onemocnění, kvalifikovaný ortoped si s tím dokáže poradit. Než se ale do jeho ordinace vydáte, nastudujte si následující pojmy. Díky tomu se budete lépe orientovat v tom, co vám lékař sdělí a lépe mu porozumíte.

Protetika a Ortotika

Když se řekne ortopedie, řadě lidí se vybaví protézy a ortézy. Protézy slouží jako náhrady za chybějící končetiny. Výrobou, úpravou, opravou i aplikací protéz se zabývá obor zvaný protetika. Ortézy se od protéz liší v tom, že se aplikují proto, aby vzájemně pohyblivé části těla udržovaly v pevné poloze. Ortézy tedy nenahrazují celé končetiny nebo jejich části, ale pouze napomáhají léčbě a rekonvalescenci. Podobně jako se protetika zabývá protézami, ortotika se věnuje ortézám. S pojmy protéza a ortéza je spojen také frekventovaný pojem endoprotéza. Ta označuje náhradu kloubů a ostatních poškozených tkání.

Antidekubitní pomůcky

Protože součástí léčby některých vážných úrazů je dlouhodobý pobyt na lůžku, mohou se u pacienta objevit dekubity neboli proleženiny. Aby se jejich vzniku zabránilo, jsou používány antidekubitní pomůcky. Například antidekubitní matrace se postarají o to, že mezi ležícím pacientem a matrací může volně proudit vzduch. Existují ale také antidekubitní polštáře či sedáky.

Extenze a flexe

Pokud se ve vaší lékařské zprávě nachází pojmy extenze a flexe a vy nemáte ponětí co znamenají, pomůžeme vám. Extenze znamená natahování, zatímco flexe znamená ohýbání. Pokud máte dát ruku do extenze, máte ji jednoduše natáhnout. Pokud do flexe, stačí ji ohnout v lokti.

Kdo je fyzioterapeut?

Dalším pojmem, který je s ortopedií úzce spjat je fyzioterapie. Fyzioterapeut poskytuje diagnostiku a nabízí léčebnou prevenci pacientům, kteří trpí bolestí pohybového aparátu. Fyzioterapeut neléčí pouze bolestivé místo, ale snaží se odhalit příčinu problému. Častými pacienty fyzioterapeutů jsou například vrcholoví sportovci. Ti totiž potřebují znát každý sval ve svém těle a dokonale jej ovládat. Fyzioterapie je úzce spojena nejen s ortopedií, ale i dalšími zdravotnickými obory.

Abdukce, addukce a abrupce

Dalším pojmy, na které můžete při návštěvě ortopeda narazit, jsou:

  • abdukce,
  • addukce,

Abdukce znamená odtažení. Například zvednutí ruky do strany je abdukce, odtahuje se totiž od hlavní osy těla. Addukce je opak abdukce, tedy přitažení. Abrupce, ačkoliv zní podobně jako oba předchozí pojmy již ale znamená odtržení či ulomení.

Artritida

Artritida je zánětlivé onemocnění kloubů. Artritida se projevuje bolestí, ztuhlostí a otoky kloubů a jejich následnou sníženou pohyblivostí. Revmatická artritida, lidově známá jako revma, je autoimunitní onemocnění, které se může objevit v jakémkoliv věku. Čím dříve se revma i další typy artritidy odhalí, tím dříve může začít proces léčby.

Artroskopie

Doporučil vám váš lékař artroskopii? Připravte se na šetrný zákrok, který slouží k opětovnému rozpohybování kyčlí, kolen, kotníků či například ramen.

Lumbago

Pociťujete silnou bolest v kříži?  Při návštěvě ordinace lékaři oznamte, že máte podezření na lumbago neboli ústřel. Právě lumbago je totiž typické ostrou bolestí v oblasti beder a nejčastěji si jej přivodíte po příliš prudkém pohybu.

Ruptura

Pokud sledujete pořady z prostředí nemocnice, jistě jste se setkali s pojmem ruptura. Slovo ruptura je lékařské označení pro prasknutí či natržení. Ruptura neboli svalové natržení, se vyznačuje nepříjemnou bolestí a ztrátou nebo omezením funkčnosti.

Vyznejte se v lékařských pojmech a mějte lepší ponětí o tom, co vám ortoped říká nebo co máte napsáno ve své lékařské zprávě.

 

Zdroj obrázku: New Africa / Shutterstock.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář