Alkohol a pomoc závislým

Velkou roli při zvládnutí problému s alkoholem mají i nejbližší lidé pacienta.

 

Mladý člověk, který zápasí s alkoholismem, velmi nutně potřebuje pomoc. I když si tento člověk neuvědomuje, že potřebuje pomoc, měli bychom citlivě hledat způsob, jak mu pomoci. Podle primáře Petra Popova z adiktologie je vhodné poradit se s odborníkem, jak dostat „závislého k lékaři“. Blízcí nemají chování nemocného omlouvat, krýt, planě vyhrožovat, ale jednat, co nejrychleji. Pomoc může i praktický lékař, který svého pacienta zná.

 

Co může učinit blízké okolí

 

Pozorně naslouchejte nejen tomu, co závislý říká, ale všímejte si toho, co dělá. Pamatujte, že alkoholici jsou mistři v manipulaci a zapírání. Odolejte pokušení „kázat“ mu a hádat se s ním. Používejte otázky, které na něj nebudou útočit. „Mohl bys mi o tom říct víc?“ „Proč se zlobíš?“
Snažte se mu porozumět. Buďte k dispozici, když je to potřeba. Během rozhovoru udržujte oční kontakt. Přikyvujte, abyste mu dali najevo, že mu rozumíte.

Pamatujte, že většina alkoholiků prožívá intenzivní úzkost a má velmi nízké sebevědomí.  Buďte jemní, otevření.

Jemně, ale zároveň pevně ho veďte k tomu, aby pochopil a přiznal sám sobě, že má problém s alkoholem. Může vám k tomu pomoci následujících osm otázek.

  • Stává se ti někdy, že se těšíš na alkohol, když máš něco dělat?
  • Piješ tak rychle a tak moc, jak je to jen možné?
  • Piješ někdy víc, než bys měl (podle svého názoru nebo podle názoru druhých)? Pokud na tuto otázku odpoví „ano“, pak je z 90% jisté, že má problém s alkoholem.
  • Piješ někdy sám?
  • Opatřuješ si alkohol do zásoby, aby sis byl jist, že nebudeš „na suchu“, když se budeš chtít napít?
  • Když máš depresi nebo je ti smutno, pomyslíš si „Kdybych se tak mohl napít, hned bych se cítil líp“?
  • Jsi schopen pít více než dříve a přitom normálně „fungovat“?
  • Měl jsi někdy problémy pamatovat si, co jsi řekl nebo udělal pod vlivem alkoholu?

 

Pokud odpoví kladně alespoň na čtyři otázky, je jasné, že má problém s alkoholem.
Zjistěte možnosti léčby a další péče o závislého. Je nutné, abyste mu co nejdříve zprostředkovali odbornou pomoc kvalifikovaného profesionála, který mu poskytne poradenství a vedení. V žádném případě závislému nedovolte, aby se snažil svou závislost překonat sám bez pomoci odborníků.

 

Počet závislých na alkoholu v zemích EU se odhaduje na 14 milionů lidí. Podle údajů z roku 2011 se v ČR škodlivé pití a závislost na alkoholu častěji vyskytuje u mužů. Jak může pomoci závislému jeho rodina? …na to odpovídá doktor Petr Popov (foto), odborník na léčbu závislosti na alkoholu.

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Tolerance k pití alkoholu začíná už i v rodině. Najdou se případy, kdy je alkohol podáván při každé rodinné oslově. Takže už i u nás mladí popíjejí hojně alkohol, dále se k tomu vyjadřuje Michal Miovský (foto), vedoucí Centra adiktologie  psychiatrické kliniky VFN v Praze.

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář