Vánoce, stres a alkohol

Původně pomáhaly oslavy Vánoc překonat lidem zimu a nedostatek světla. V posledních desetiletích se staly pro mnohé z nás symbolem zátěže a úzkosti, pak svádějí k „léčbě“, která uleví jen na pár hodin, nebo naopak přispěje k ještě horšímu průběhu svátečních dní. Alkohol zvyšuje agresivitu a odstraňuje sebekontrolu.

Většina evropských zemí slaví Štědrý večer 24. prosince, ve Velké Británii a USA se rozbalují dárky, které v noci nadělil Father Christmas, resp. Santa Claus, 25. prosince ráno. Vánoční svátky jsou dny 25. 12. (Boží Hod) a 26. 12. (Sv. Štěpán). Pravoslavní věřící však slaví Vánoce až 6. a 7. ledna, tedy v křesťanské době tříkrálové.

Prodlužující se noc a nedostatek slunečního svitu přispívá k depresivním náladám, poruchám spánku. Pocit frustrace a z ní vyplývající stres (Vánoce nebudou perfektní, co zase tchyně předvede pod stromečkem, nestihnu uklidit, kde vezmu peníze na dárky…) zvyšuje úzkost . Je velmi lehké najít „lék“ na depresi a úzkost v několika sklenkách. Skutečně pomohou?

Deprese bývá příčinou „samoléčby“ alkoholem, ale alkohol je silný depresogen. Přináší dočasnou úlevu, ale po odeznění jeho účinků se prohloubí deprese. Správnou léčbou deprese je psychoterapie v kombinaci s antidepresivy, která nejsou návyková!

Alkohol „ulevuje“ i od příznaků úzkosti, stejně jako u deprese, ale taktéž po odeznění jeho účinků se úzkost  zpravidla zhorší.

Co lze v prevenci udělat, abychom Vánoce zvládli bez stresu, deprese, úzkosti, aniž bychom se vystavili nebezpečí abúzu alkoholu?

Vánoce jsou „rizikovým obdobím“ z mnoha důvodů pro některé jedince. S prožíváním svátků máme většinou mnohaleté zkušenosti a zpravidla již známe úskalí těchto významných svátků a umíme pojmenovat situace a okolnosti, které považujeme za zátěž (stres). Některým se můžeme vyhnout, s některými se musíme naučit žít. Určitě pomůže včas léčit depresi a úzkostnou poruchu, případně zkonzultovat možnost preventivních opatření, která by zabránila nadměrnému pití. S tím pomůže nejen adiktolog (odborník na léčbu závislostí), ale také psychiatr a praktický lékař.

AUDIO: Vánoce jsou pro některé lidi stresové, co k tomu říkají odborníci z adiktologie? Poslouchejte.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář