Rozlišujte chřipku a nachlazení

Smrkáme, kašleme a jsme unaveni. Příznaky, kdy vás bolí celý člověk a vůbec se necítíte dobře, důvěrně zná snad každý.

Rozlišujte chřipku a nachlazení

Protože chřipka i běžné nachlazení jsou onemocnění dýchacích cest , tak né vždy, je jasné, co vás právě potkalo. Nachlazení se obvykle vyvíjí postupně, kdežto chřipka udeří náhle: ráno ještě máte pocit plného zdraví a odpoledne se už cítíte velice špatně.

Příznaky nachlazení jsou  ucpaný nos, bolesti v krku, chrapot a kýchání ,nebývají tak závažné jako příznaky chřipky, k nimž patří horečka, nesmírná únava, bolesti hlavy a svalů.
Také uzdravování je při těchto infekcích různé; nachlazení trvá obvykle týden, ale máte-li v pořádku imunitní systém, mohou vás příznaky obtěžovat jen tři čtyři dny. Chřipka může trvat až deset dní, ale únava, která ji provází, přetrvává i několik týdnů. Po nachlazení se zřídka objevují závažnější komplikace, chřipka však může způsobit těžký zánět průdušek i zápal plic.

Když vám není dobře, zvolíte často léky v domácí lékárničce. A to na bolest hlavy, na kašel, na rýmu a i na horečku.

Naší zemí právě prochází chřipková epidemie. Nemoc se nejčastěji šíří mezi dětmi ve školních zařízeních.Virus při kýchnutí a kašli letí až dva metry a všichni v okolí se mohou nakazit.

Vysoká horečka, bolest hlavy, zimnice, únava a žádná rýma. Přesně takové příznaky bezpečně ukazují na nástup chřipkového onemocnění. Dále dítě je apatické a ztrácí chuť k jídlu, bolí ho svaly a klouby, má suchý, dráždivý kašel. Po několika dnech se obvykle přidává bolest v krku nebo rýma.

Od běžného nachlazení se chřipka odlišuje především náhlým vzestupem teploty a opožděným nástupem rýmy. Děti, které mají chřipku, se cítí nemocnější, unavenější, bolavější než při nachlazení.

Děti se obvykle zotaví z chřipky během 7 až 10 dní. Zotavení se může zkomplikovat, pokud se k chřipce přidá bakteriální infekce. Nebezpečná je chřipka pro nejmenší kojence. Proto by rodiče měli zůstat s nejmenšími doma.

AUDIO rozhovor: Šárka Málková se ptala praktických lékařů, jak se bránit nachlazení a chřipce. Poslouchejte.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář