Světový den astmatu u nás letos po patnácté

Tradičně se první květnové úterý, tentokrát 6. května, v mnoha zemích světa uskuteční Světový den astmatu. Česká republika se pravidelně připojuje k této celosvětové aktivitě. Téma Světového dne je “Své astma můžete mít pod kontrolou, už je nejvyšší čas…!“.  Současně se koná dne 30. dubna v Praze v Národním domě na Vinohradech tradiční odborná konference zaměřená na problematiku astmatu a alergie u nás. Zájemci se mohou od 9 do 16 hodin na Náměstí Míru v Praze nechat zdarma změřit funkci plic a vyhodnotit riziko chronického respiračního onemocnění.

 

Jak víme, astma je jedno z nejvíce rozšířených onemocnění na světě. Astma je nejrozšířenější chronické onemocnění mezi dětmi, kdy jeho nedostatečná kontrola způsobuje nejenom problémy zdravotní, ale také vzdělávací a sociální.

 

„Je proto důležité kontinuálně vzdělávat naši širokou veřejnost, že jakékoliv příznaky astmatu není radno podceňovat. Lidé by měli co nejdříve vyhledat lékaře – ať už svého praktického lékaře nebo pak specialisty – pneumologa nebo alergologa. A to především u dětí, protože čím dříve se astma léčí, tím větší naděje na život bez zdravotních komplikací existuje,“ říká profesor Petr Pohunek, ředitel České iniciativy pro astma.

 

AUDIO: Některé příběhy z praxe osvětlí profesor Petr Pohunek, ředitel České iniciativy pro astma.

 

„Alergie a astma jdou ruku v ruce. Alergie může vzniknout již v prenatálním období, a výskyt alergických onemocnění v populaci se stále zvyšuje, především v rozvinutých zemích. Dříve se mluvilo o hygienické hypotéze, podle které se za příčinu tohoto nárůstu považovala „sterilita“ životního prostředí. Nově se vědci kloní k teorii tzv. biologické diverzity. Je to změněná variabilita vnějšího i vnitřního prostředí včetně porušené koexistence mikroorganismů, zvířat, rostlin i lidí, která mění imunitní reaktivitu a navozuje vznik alergií, obezity, diabetu, nádorů a dalších chorob,“ konstatuje docent Vít Petrů, předseda správní rady České iniciativy pro astma. „Zlepšit to můžeme především zdravým životním stylem a nevystavování se takovým škodlivinám, jakými je například kouření,“ dodává docent Petrů.

 

AUDIO: Docent Vít Petrů, předseda správní rady České iniciativy pro astma upozorní, že už v těhotenství může být plod ohrožený alergií.

 

Důležitou aktivitou ke Světovému dni astmatu  je odborné zasedání, které se koná dne 30. dubna od 9 do 13 hodin v Národním domě na Vinohradech. A také na  Náměstí Míru v Praze je postaven stan, ve kterém si široká veřejnost může nechat provést zdarma spirometrické vyšetření a dozvědět se spoustu užitečných informací o této nemoci.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář