Vaše astma může být pod kontrolou

Astma a alergie trápí dospělé i děti. Astmatem trpí 5 % populace, u dětí číslo v posledních letech vystoupalo na 8 %. S alergií bojuje každý třetí Čech. Na tento problém poukazuje každoročně v prvních květnových dnech Světový den astmatu a alergie.

„I Vaše astma může být pod kontrolou!“, tak zní letošní vzkaz lékařů – specialistů  všem, které toto nepříjemné a občas životu nebezpečné chronické onemocnění sužuje. Každým rokem si lidé připomínají Světový den astmatu, který letos připadá na 7. května.

 

Už 3. května otevře Česká iniciativa pro astma, o.p.s. (ČIPA), široké veřejnosti spirometrický stan v Praze na náměstí Míru od 9 do 16 hodin. Lidé si v něm mohou nechat změřit funkci plic a prověřit si, jak jsou na tom s dýcháním. „Pomocí spirometrie přítomní zdravotníci zjistí, jak jsou plíce schopné nádechu a výdechu. Toto vyšetření může pomoci včasnému stanovení diagnózy astmatu nebo některých dalších plicních chorob v době, kdy ještě člověk nevnímá příznaky onemocnění,“ uvedl profesor Petr Pohunek, ředitel ČIPA. Kromě stanu v Praze čeká veřejnost i řada akcí v regionech.

 

Průduškové astma postihuje v České republice až 800 000 lidí. Jen přibližně půl miliónu nemocných astmatem je registrováno v lékařských ordinacích. Řada nemocných, hlavně s lehčími formami nemoci, nevyhledali zatím lékařskou péči. Počet pacientů trpících touto chorobou zatím stále roste. Astma může vzniknout v kterémkoliv věku. .

 

Akutní záchvat dušnosti totiž může bez včasné lékařské pomoci skončit i smrtí. Přes všechny moderní léčebné postupy ročně v Česku zemře na akutní těžké astma asi 95 nemocných.

 

Zvýšené riziko vzniku astmatu hrozí v rodinách, v nichž už se astma a jiná alergická onemocnění vyskytly dříve, například ve formě alergické rýmy nebo ekzému. „Jedním z významných faktorů pro vznik a zhoršování astmatu je kontakt s cigaretovým kouřem. Ten dokáže dokonce měnit některé dědičné informace, které se předávají dalším generacím,“ podotkl Pohunek.

 

Cílem odborníků doma i ve světě je snížit v příštích pěti letech počet případů, kdy musí být astmatik hospitalizován, nejméně o 50 %.

 

„V tuzemsku se situace rok od roku zlepšuje. Zatímco v roce 2000 muselo kvůli astmatu do nemocnice přes 8 000 lidí, v roce 2009 to bylo necelých 5,5 tisíce,“ řekl profesor Pohunek. Důvodem je lepší diagnostika a především moderní léky, které umožňují nemocným žít plnohodnotný život.
„I tak počet astmatiků každoročně roste, tento fakt přičítáme celkovému vzestupu výskytu alergie, vlivům prostředí i celkovému životnímu stylu. Přesto se nám daří udržet české astmatiky ve velmi dobrém zdravotním stavu, s plnou pracovní výkonností, schopností pohybu i sportu a s normální kvalitou života. Díky moderní léčbě předcházíme i mnohým akutním těžkým záchvatům dušnosti, které mohou nemocné ohrozit na životě,“ dodal Pohunek.

Varovné příznaky astmatu

  • Dechové potíže při tělesné zátěži nebo v klidu, provázené ztíženým průtokem vzduchu do plic.

 

  • Náhlá dušnost a kašel. Suchý, dráždivý kašel astmatika se často zhoršuje během noci a narušuje jeho klidný spánek.

 

  • Neustálý suchý kašel, který může být doprovázen i následnou dušností. Dušnost se pozná podle ztíženého výdechu a námahy, kterou činí snaha se znovu nadechnout. Výdech je provázen charakteristickými sípavými či pískavými zvuky.

 

  • Nepříjemný tlak nebo pocit sevření hrudníku.

 

Ředitel České iniciativy pro astma (ČIPA) profesor Petr Pohůnek vás pozve na náměstí Míru ne změření vašich dýchacích funkcí a to tento pátek.

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Mějte své astma pod kontrolou, na to nabádá všechny lidi s alergií profesor Václav Špičák z ČIPA, který se nemocným věnuje už skoro šedesát let.

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Od dětství s astmatem  bojuje Vavřinec Hradilek (foto), olympijský stříbrný medailista z Londýna, přesto stále musí užívat léky. Poslechněte si příkladného pacienta.

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Šarka Málková, redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář