Během zimy si dávejte pozor na úrazy!


Zima je období, kdy se vystavujeme zvýšenému riziku úrazu. Nejen při zimních sportech, ale i při samotném pohybu na ulici. Naše tělo v těchto měsících pociťuje vyšší zátěž.

V zimě je nečastější výskyt úrazů a to především podvrtnutých kotníků, kolen, různých pohmožděnin a zlomenin rukou či nohou. Také uklouznutí na sněhu a ledu. A protože se člověk při pádu chrání rukama, případně na ně padne nebo si je nepříjemně zalehne, je nejvíce zlomenin rukou. Jsou ale i různá zranění dolních končetin, většinou pohmožděniny nebo také podvrtnutí. Velmi časté jsou také zlomeniny prstů a zápěstí.

Nebezpečí úrazu hrozí jak při lyžování, bruslení a snowboardingu, tak i při obyčejném bobování, sáňkování, koulování či jízdě na klouzáku. Proto je vždy třeba dodržovat jistá pravidla, aby riziko zranění bylo co nejmenší.  Úraz se může stát –  co se dovednosti lyžaře týká. Kdy je příliš těžký svah a velký sklon, kde nezkušený lyžař jede rychleji a nezvládne to. Potíže má i fyzicky nepřipravený lyžař, na přeplněných sjezdovkách, kde se motají zkušení i nezkušení lyžaři, snowboardisté i děti, zde lehce dojde ke srážkám.

AUDIO rozhovor: Pár rad, aby nenastal úraz, sdělí ortopéd a chirurg Dalibor Zeman. 

Helma je nezbytná při jízdě na lyžích i na snowboardu.

Při jízdě se lyžaři na snowboardu a carvingových lyžích dostávají častěji do takzvaného mrtvého úhlu, v němž na okamžik ztrácejí přehled o svém okolí. Po srážce snowboardisty a lyžaře vyjíždějí k postiženým členové Horské služby velmi často. Carvingové lyže mají oproti klasickým výhodu, že jsou stabilnější na ledové plotně. Rizikové je naopak to, že u nich hrozí rychlé vyjetí z oblouku.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář