Češi mají prvenství – dostali jako první na světě do srdce bezdrátový kardiostimulátor! Je velký jako mikrotužková baterie!

Čeští pacienti mají jako první na světě užitek z bezdrátového kardiostimulátoru. První operace provedl primář kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce Petr Neužil. Nový typ přístroje na podporu zpomaleného srdečního rytmu obsahuje baterie i stimulátor v jednom a implantuje se přímo do srdce.

Zaváděcí vodič (katetr) s kardiostimulátorem v cévě.

Běžný kardiostimulátor se přitom dává pod kůži pod klíční kostí a elektrody se vedou do srdce cévami.
„Revoluční technologii jsme ve spolupráci s americkými odborníky voperovali dosud 16 pacientům,“ upřesnil profesor. Nemocnice přitom plánuje novinku implantovat celkem 50 lidem, podobně jako další vybraná centra v Evropě.

Kardiostimulátor se velikostí podobá mikrotužkové baterii

Primář ocenil přínos pro pacienty. Tělem nejsou vedeny žádné „dráty“. A tím klesá riziko infekce i mechanické poruchy elektrod. Dalším výhodou je možnost větší pohybové aktivity, pohodlí a příznivý kosmetický efekt.

Zákrok trvá 15 minut

Bezdrátový kardiostimulátor LCP, vyrobený z ušlechtilého kovu, je velikostí srovnatelný s mikrotužkovou baterií. Vkládá se do srdce z vpichu v třísle cévním systémem pomocí tenkého vodiče. Umístí se a upevní v hrotu pravé srdeční komory.  Zákrok trvá zhruba 15 minut, nebolí a  pacient je při vědomí. Znecitliví se jen místo vpichu.

Baterie kardiostimulátoru LCP, je zhruba dvacetkrát menší než u běžného zařízení a vydrží stejnou dobu – minimálně šest let. Až přístroj doslouží, lze ho pomocí tenkého vodiče vyjmout a zavést nový.“
První pacient s novým typem přístroje Miroslav Šeba přiznal, že se trochu obával, protože se operuje při vědomí. Měl dostat běžný kardiostimulátor, profesor ho přesvědčil, aby zkusil tuto novinku. Při operaci nic necítil, jen trošku vpich do třísla. Ke svému překvapení se pak jen dozvěděl, že už je vše hotovo. Cítí se dobře.

„Co jsem zažila při operaci, byl zázrak,“ řekla další pacientka Věra Motyčková. Strach neměla, lékaři jí popisovali přesně, co právě dělají. „To nebyla operace, to byl koncert. Měla jsem pocit šíleného štěstí a radosti, že jsem byla vybraná, a nikdy vám nepřestanu být vděčná,“ řekla Neužilovi.

Novou technologii LCP (Leadless Cardiac Pacemaker) vyvinula americká firma Nanostim, Inc. Její viceprezident Chris Hubbard řekl, že Homolku vybrali, protože má bohaté zkušenosti se zaváděním moderních technologií.

První kardiostimulátor na světě byl voperován v roce 1958, měl velikost hokejového puku. O čtyři roky později byl první přístroj voperován v tehdejším Československu. Dodnes ho dostalo přes 100 tisíc českých pacientů.

O revoluční novince, o výhodách pro zdravé srdce a o jednoduché aplikaci hovoří primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce profesor Petr Neužil.(foto)

Rozhovor si poslechněte ZDE

Spíše o zážitku, než o operaci mluví jedna z prvních pacientek s novým bezdrátovým kardiostimulátorem Věra Motyčková.(foto)

Rozhovor si poslechněte ZDE

Úplně první pacient, Miroslav Šeba, měl sice trochu obavy, ale k jeho velkému překvapení vše proběhlo hladce a rychle. Po deseti minutách byl přístroj umístěn v srdci. Také pan Navrátil je po zákroku v pohodě.

Rozhovor si poslechněte ZDE

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář