Pavilon Gočár opět vítá své klienty

Architektonická perla Léčebných lázní Bohdaneč pavilon Gočár opět slouží klientům lázní. Přestřižením pásky po potřebných opravách jej symbolicky otevřel radní Pardubického kraje pro cestovní ruch René Živný. Zastoupil tak hejtmana Martina Netolického.

„Tato harmonická Gočárova stavba obklopená zelení je hlavním symbolem našich jediných lázní v Pardubickém kraji. Jsem rád, že tyto lázně s jedinečnou rodinnou atmosférou nejenže nebojují o přežití v rámci aktuálně neklidných lázeňských vod, ale navíc nezapomínají ani na další rozvoj. A tak doufám, že se jim bude stále více dařit získat dotace i na případné další větší  investice do svého rozvoje, a že i nadále zůstanou pro svou vyhlášenou kvalitní odbornou péči a malebný areál v hledáčku  široké veřejnosti – nejen jejich klientů, ale i turistů hledajících zajímavý tip pro jedno či vícedenní výlet,“ vzkázal hejtman Martin Netolický

„Léčebné lázně Bohdaneč jsou důležitým cílem cestovního ruchu v Pardubickém kraji. Jsem tedy moc rád, že se podařilo najít prostředky na částečnou rekonstrukci hlavního pavilonu. Přeji lázním, aby se jim brzy podařilo zajistit finance na kompletní obnovu,“ popřál Léčebným lázním krajský radní René Živný.

Pavilon po roce opět otevřen

„Jsme rádi, že se náš pavilon po roce oprav znovu otevírá našim klientům. Je to z hlediska architektury náš nejcennější pavilon, to ctíme a v budoucnu bychom byli rádi, aby se dočkal kompletní rekonstrukce v duchu kubistické architektury,“ poznamenal  k této události výkonný ředitel Léčebných lázní Bohdaneč a.s. Ing. Jiří Vitík.

Opravy, které v pavilonu probíhaly od listopadu 2013, se týkaly především nevyhovujících zdravotně-technických instalací,  elektroinstalace, výměny koberců a výmalby v pokojích, společenských místnostech a chodbách.

Kubistický klenot

Lázeňský pavilon, skvost moderní architektury, který ve stylu kubismu projektoval věhlasný architekt Josef Gočár, byl vystavěn v letech 1912 – 1913 stavitelem Josefem Novotným z Prahy. Slavnostní otevření proběhlo 1. května 1913. Autor navrhl nejen vnější podobu, ale i kompletní interiér stavby včetně nábytku, lustrů a výmalby. V roce 1926 prošel pavilon první z rekonstrukcí, při níž bylo pro zvýšení lůžkové kapacity přistavěno druhé patro, které však již nenavázalo na původní kubistický ráz. Pavilon poznamenala i přestavba z poloviny šedesátých let, kdy došlo k necitlivé přestavbě v přízemí objektu včetně vstupní haly. Současný management lázní usiluje o navrácení některých částí přízemí pavilonu do původní podoby a o

Pavilon se otevře i veřejnosti

Slavnostní symbolické otevření lázeňské sezóny je letos v Léčebných lázních Bohdaneč naplánováno na 3. května. Nově opravený pavilon Gočár se tak představí i široké veřejnosti, která bude mít možnost se s ním detailně seznámit mj. prostřednictvím vernisáže unikátní výstavy o historii a hodnotné architektuře tohoto skvostného pavilonu.

Léčebné Lázně Bohdaneč se specializují na léčbu pohybového aparátu a nervových onemocnění. Kvalitní lázeňská léčebně rehabilitační péče se opírá o dlouholeté zkušenosti a prokazatelné výsledky. Při léčení využívají unikátní slatinná ložiska s mimořádně kvalitní rašelinou, jejíž stáří se odhaduje na čtyři tisíce let. Jako jediné lázně v České republice využívají slatinu prostřednictvím luxusních zábalových van. Dalším léčivým zdrojem je minerální voda – ryzí alkalická kyselka využívaná při vodoléčbě, cvičení v bazénu a dalších lázeňských procedurách.

Více na www.llb.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář