Jak na bolavá kolena a osteoartrózu?

Osteoartróza je nejčastějším degenerativním kloubním onemocněním. Artroticky může být poškozen kterýkoli kloub v těle. Nejčastěji to bývá kolenní a kyčelní kloub.

Podle MUDr. Roberta Freie z Centra pohybové medicíny v Praze neexistuje kauzální léčba. „Můžeme však terapeuticky zpomalit rozvoj onemocnění a zlepšit funkčnost kloubů. Jde
o soubor opatření, kterým by se měl člověk s koleny bolavými artrózou, řídit. Je třeba začít u edukace pacientů s ovlivněním vzorců chování (obezita, mechanické přetěžování kloubů), přes farmakologické snížení bolesti i chronického zánětu kloubů až po viskosuplementaci, tedy lokální aplikaci kyseliny hyaluronové, “ říká odborník.

Ve zdravém kolenním kloubu se nachází chrupavka, která je obklopena kloubní tekutinou nazývanou synoviální tekutina. Právě ta je pro zdravé koleno velice důležitá. Chrání a vyživuje (regeneruje) chrupavku, umožňuje bezbolestný pohyb, tlumí nárazy při pohybu.

Artróza poškozuje kloub jako celek a je důsledkem oslabení ochranné funkce synoviální tekutiny. Ochranné působení zejména jedné složky –  kyseliny hyaluronové – mizí. „V synoviální tekutině po 20. roce života klesá hladina kyseliny hyaluronové a tím se snižuje viskozita a elasticita této tekutiny,“ říká MUDr. Frei.  

Osteoartrózou trpí asi každý druhý člověk starší 65 let. Častější je u žen.  Mnoho postižených je i mezi mladými, kteří intenzivně sportují. Zvyšují zátěž kloubů například obezitou či jsou po úrazu kloubu.
Stupně postižení

Režimová opatření – zahrnují odlehčení kloubů (chůze s oporou, využívání ortéz, bandáží), přiměřené cvičení, rehabilitace (fyzioterapie – funkční centrování kloubů, udržování rozsahu pohybu, fyzikální terapie na podporu metabolismu kloubu či působící proti bolesti, otoku) kontrolu tělesné hmotnosti.

Tipy na vhodná cvičení najdete na stránkách http://www.synviscone.cz

Existují potraviny či potravinové doplňky, které pomáhají v boji s osteoartrózou.

Operační ošetření
V počátečních stadiích se většinou provádí ošetření kloubních struktur, které provokují rozvoj osteoartrózy – ošetření poškozených struktur (menisků, vazů, defektů kloubní chrupavky). Dalším postupem je například operační úprava osy kloubu, snižující jednostranné přetížení kloubu, a při těžkém postižení a bolestech přichází na řadu implantace kloubních náhrad.

Léčebné ozáření kloubů RTG paprsky, protizánětlivé působení tzv. brachyterapie
Jde o metodu ozařování postiženého místa RTG paprsky, které vyvolají protizánětlivé pochody.

Růstové faktory
Jde o aplikaci růstových faktorů (získaných z pacientovy žilní krve). Tyto růstové faktory – bílkoviny působí zejména protizánětlivě.

Léky chránící chrupavku (např. Glukosamin sulfát/chondroitin sulfát)
Vhodné od časných stádií, dobrá snášenlivost i při dlouhodobém používání

Léky tlumící bolest, snižující zánět
Například paracetamol, ibuprofen a další nesteroidní protizánětlivé léky, které poskytují úlevu od bolesti. Neměly by se užívat dlouhodobě, protože mohou způsobit žaludeční nevolnost a jiné závažné gastrointestinální nežádoucí účinky.

Krémy tlumící bolest

Aplikují se místně na postižené klouby, účinné látky se vstřebávají pokožkou.

Samotný proces uvnitř kloubu nemají šanci ovlivnit, přetížené a zánětem sužované měkké tkáně v okolí kloubů však mohou zklidnit a ulevit pacientovi od bolesti.

Steroidní injekce
Zejména jako „první pomoc“ při výrazné bolestivosti kloubu  je možné použít aplikaci kortikosteroidů do kloubu.

Poskytují obvykle přechodnou úlevu a zmírňují náplň.

Opakované použití může vést k dalšímu poškození chrupavky.

„Viskosuplementace je poměrně nová, bezpečná a efektivní forma lokální léčby osteoartrózy. S produkty kyseliny hyaluronové pomáhá opětovně navodit fyziologické prostředí v artroticky změněných kloubech. Viskosuplementace je jednoduše řečeno aplikace (doplnění) chybějící synoviální tekutiny do prostoru kloubního pouzdra postiženého kloubu,“ vysvětluje MUDr. Robert Frei.

Jde o injekci s kyselinou hyaluronovou, která nahrazuje poškozenou synoviální tekutinu. Injekce poskytuje dlouhodobou úlevu od bolesti a pomáhá vrátit se k obvyklé fyzické aktivitě. V klinických výzkumech byla potvrzena aplikace až 1x za 12 měsíců. Hlavní výhodou je, že z prostředků veřejného zdravotního pojištění je hrazena jedna injekce do každého kolene jednou za šest měsíců.

U viskosuplementace se vyskytuje méně vedlejších účinků (např. nedochází ke krvácení do trávicího traktu), protože se podává přímo do místa určení, tedy do kolene.

Obnovuje správné (fyziologické) vnitřní prostředí kloubu, zlepšuje pružnost a sílu chrupavky
a podněcuje buňky kloubní výstelky ke zvýšené tvorbě vlastní kyseliny hyaluronové.

AUDIO: Co pomáhá proti osteoartróze, k tomu se nám vyjádří MUDr. Robert Frei z Centra pohybové medicíny v Praze.  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář