Bolí vás kolena? S návštěvou ortopeda raději neotálejte!

Osteoartróza patří k nejrozšířenějším kloubním onemocněním nejen u nás, ale po celém světě. Ač se lidé domnívají, že se tento problém týká zejména starších lidí, není to pravda, může postihnout i ty mladé a ve středním věku. Podívejte se na nejčastější dotazy, s nimiž se lidé obracejí na MUDr. Roberta Freie, ortopeda z Centra pohybové medicíny. Obecná rada zní – pokud vás bolí kolena, neváhejte a navštivte odborníka, můžete tak předejít pozdějším komplikacím a především zbavit se bolesti.

 

V posledních letech se pacienti aktivně zajímají o moderní možnosti léčby, především o viskosuplementaci. „To je poměrně nová, bezpečná a efektivní forma lokální léčby osteoartrózy. S produkty kyseliny hyaluronové pomáhá opětovně navodit fyziologické prostředí v artroticky změněných kloubech. Viskosuplementace je jednoduše řečeno aplikace (doplnění) chybějící synoviální tekutiny do prostoru kloubního pouzdra postiženého kloubu,“ vysvětluje MUDr. Robert Frei. Jde o injekci s kyselinou hyaluronovou, která nahrazuje poškozenou synoviální tekutinu. Moderním viskosuplementem je Synvisc-One (obsahuje látku hylan G-F 20), ve formě jedné injekce, která poskytuje dlouhodobou úlevu od bolesti a pomáhá vrátit se k obvyklé fyzické aktivitě. Synvisc-One obsahuje kyselinu hyaluronovou o vysoké molekulové hmotnosti, čímž napodobuje kloubní tekutinu v kloubech mladého zdravého člověka. V klinických výzkumech byla potvrzena aplikace až 1x za 12 měsíců. Hlavní výhodou je, že z prostředků veřejného zdravotního pojištění je hrazena jedna injekce do každého kolene jednou za šest měsíců. Opakovaná aplikace je závislá na klinických příznacích pacienta.

 

Pacienti se podle MUDr. Roberta Freie velmi často ptají i na to, pro koho je metoda viskosuplementace vhodná. Například paní v důchodovém věku má nadváhu, často ji bolí kolena a špatně chodí. Ptá se proto, zda jsou pro ni nové injekce vhodné. „Obecně lze říci, že viskosuplementace je vhodná u artrózy do 3. stupně, kdy je kloubní chrupavka stále ještě v kloubu přítomna, i když poškozená. V takovém případě pak aplikace injekcí přinese úlevu od bolesti. Je ovšem nutné, aby konkrétní stav a jeho možné řešení vždy posoudil odborník, tedy ortoped,“ říká MUDr. Robert Frei.

 

Paní v důchodovém věku uvedla, že bývá celé dny v pohybu a věnuje se i lehčímu sportu, ale ráno nebo po delším fyzickém odpočinku se jí hůře rozhýbávají kolena. Na odborníka se obrátila s tím, co by jí doporučil. „Je příjemným fenoménem dnešních dnů, že většina seniorů žije aktivně a to včetně sportovních aktivit. Sport v rekreační formě působí pozitivně nejen na kardiovaskulární aparát či psychiku, ale zejména na pohybový aparát a i u již artroticky poškozených kloubů se pohybové aktivity v rámci komplexní terapie doporučují. Pokud máte tzv. startovací obtíže, které po rozhýbání mizí, pravděpodobně se jedná o projevy začínající artrózy a je na místě uvažovat o léčbě léky chránícími chrupavku – jsou to tak zvané chondroprotektivy nebo viskosuplementaci kloubů,“ reagoval MUDr. Robert Frei.

 

Studentka vysoké školy si stěžovala na bolest kolenou, která se objevila ve chvíli, kdy začala aktivně sportovat téměř každý den. Uvedla, že během dne se obtíže stupňují až do té míry, že večer mívá i problém s chůzí po schodech. Podle MUDr. Roberta Freie je kondiční sportování přínosem pro pohybový aparát, kardiovaskulární systém i celkovou psychickou pohodu člověka. Ovšem pokud i mladý člověk náhle začne sportovat v míře, na kterou do té doby nebylo tělo zvyklé, mohou se objevit různé zdravotní potíže. „Je vhodné se na začátku zamyslet, zda množství aktivit a jejich návaznost není příliš velkou zátěží pro celý organismus. Kolena mohou bolet, protože nejsou na takové množství fyzických aktivit přivyklá, “ doporučil MUDr. Robert Frei. Na místě je tedy zátěž fyzickými aktivitami snížit, a pokud i nadále budou potíže přetrvávat, je vhodné navštívit lékaře, který klouby vyšetří a doporučí případnou terapii a další úpravu pohybových aktivit.

Pětadvacetiletý muž prošel operací pravého kolene a jeho ošetřující ortoped ho informoval, že v  kolenním kloubu má začínající osteoartrózu. Vzhledem k tomu, že je aktivní sportovec, chce předejít možnému většímu poškození kloubu, a hledá proto možnost preventivní léčby. „Osteoartróza může být způsobena i úrazem, což je i tento případ. Ze zkušeností péče o vrcholové sportovce se domnívám, že v podobných případech má aplikace kyseliny hyaluronové smysl, protože zpomalí progresi onemocnění a uleví i od průvodních bolestí,“ upřesnil MUDr. Robert Frei.

 

Třiadvacetiletá žena, která od dětství hrála volejbal, se od svého ošetřujícího lékaře dozvěděla diagnózu chondropatie pately, tedy poškození chrupavky na čéškách, u obou kolen. Dva měsíce užívá léky na osteoartrózu, věnuje serehabilitaci a přestala hrát volejbal. Na doporučení fyzioterapeuta začala zlehka jezdit na kole a plavat. I přes tato opatření jí ale kolena stále bolí. „Volejbal je pro kolenní klouby velmi náročný sport, pokud pacientce byla v jejím věku stanovena takováto diagnóza, je to stav, který vyžaduje komplexní zhodnocení.  Další vyšetření u odborníků by měla zjistit, zda není příčinou krom sportovní zátěže i například vrozená odlišnost tvaru čéšek a tedy vyšší pravděpodobnost uvedeného poškození. Na základě vyšetření je možné stanovit terapeutický plán, ve kterém může figurovat nejen konzervativní léčba poškozené chrupavky, ale i operační zákrok upravující pohyb čéšky v kloubu,“ uzavřel MUDr. Robert Frei.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář