Bolí nás nohy – podiatrie , ortopedie a zdravá obuv

Problémy s pohybovým aparátem trápí velkou část české populace. Jestli máte potíže s nohama, zajděte si za dobrým podiatrem. O co se snaží podiatr?

 

Vrací svým pacientům nohy do správného postavení a přivádí je znovu ke správným pohybům. Pomáhá s bolestmi nohou, se záněty šlach, s potížemi s klouby… a to v kolenou nebo kyčlích, s bolestmi páteře, s potížemi stočených nebo vybočených prstů na nohou,s výrůstky na patách a na kloubech nohy.
Zabývá se studiem nohy a péčí o kosti, svaly, klouby, kůži i nehty zdravých i nemocných nohou. Podologie se zaměřuje již přímo na chodidla, jejich statické i dynamické vyšetření a léčbu pomocí ortopedických vložek a zdravotní obuvi.

Vyšetření nohou zjistí nejen pohybové obtíže souvisejících s chůzí, ale také  bolesti v zádech (bederní ale i krční páteř).

 

Špatná obuv může za deformace nohy, bolesti kyčlí i krční páteře

 

Proto by boty měly být pohodlné a správně vytvarované, z dobrého materiálu. Správné chůzi pomohou i ortopedické vložky (stélky), které zabraňují vzniku plochých nohou, tvorbě křečových žil i pocení.
Nevhodná obuv  má vliv na oslabování svalů a vazů klenby nohy, dochází tak k poklesu příčné nebo podélné klenby. Špatná obuv vede k nerovnoměrné zátěži plosky, což se projevuje bolestivými zakřiveními na noze – vbočeným či ztuhlým palcem nebo například kladívkovými neboli skrčenými prsty. K tomu se připojují často i bolesti jiných částí pohybového ústrojí.

Klenbě chodidla škodí například moderní balerínky vyráběné bez podpatku. Nejsou vhodné na dlouhé vycházky. Nedoporučují se ani žabky, které jsou dobré pouze k bazénu, na pláž nebo do sprchy. Zdraví neprospívají ani podpatky vyšší než 4 cm a boty na vysoké platformě. Namáhají páteř a mění těžiště trupu. Neznamená to, že by ženy neměly vysoké podpatky nosit, ale neměly by v nich trávit celý den.

 

Ortoped František Picek radí, jak vybírat vhodnou obuv a jak chránit svá chodidla.

 

Rozhovor si poslechněte ZDE 

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář