I v zimě je potřeba být v kondici. Několik jednoduchých rad a tělo vám poděkuje

Pokud chcete být fit, měli byste být aktivní. Tím spíš v dnešní době nabité technologiemi, u nichž dokážeme denně prosedět dlouhé hodiny. Vyvážená strava a dlouhodobá aktivita vedou k tomu, že máte zdravé tělo, a to bez ohledu na aktuální fyzičku. Zakládáte si zejména na kvalitním jídle, ale aktivitu zanedbáváte? Zkuste se zamyslet nad následujícími tipy, které vám pomohou dosáhnout lepších výsledků právě díky pohybu. Zlepšovat se můžete celý rok. Týden co týden, krůček po krůčku.

Každý z nás by se měl hýbat alespoň půl hodiny denně, pětkrát za týden. Dlouhodobě tak pečujete o svoje zdraví. „Kromě zlepšení fyzické výdrže se pravidelná aktivita odrazí například ve stavu svalů, kostí nebo oběhového systému. Pokud však chcete dosáhnout většího zlepšení své fyzičky nebo stavby těla, měli byste pohybu přece jenom věnovat více času. Zkuste hodinové nebo 90minutové úseky různé intenzity přizpůsobené vašim cílům a časovým možnostem,“ radí Samantha Clayton, fitness expertka společnosti Herbalife.

Nebojte se pohybu

Mnoho lidí se vyhýbá posilování, protože mají pohyb spojený s nevolností, pocením a tvrdou prací, kterou další dny doprovází bolesti svalů. Pocení se nedá vyhnout, ale postupné a pozvolné zapojení pohybu do denní rutiny naopak přinese mnoho pozitivního, zejména dobrý pocit a sebevědomí získané díky pevnějšímu tělu. Samozřejmě, náhlá a náročná aktivita vede k bolestem a demotivaci. „Své tělo vnímejte a dávky posilování zvyšujte postupně podle dosažených výsledků. Pokud cvičení někdy přeženete a všechno vás následující ráno bolí, zkuste si naordinovat v dalších dnech lehčí regenerační aktivity, například chůzi nebo cviky na protažení svalů,“ dodává Samantha Clayton.

Zábavou ke kondici

Sportovní aktivitu vybírejte tak, aby vás bavila a rádi jste se k ní vraceli. Nenuťte se, například předsevzetím, k náhlému a nepodnětnému hubnutí. Najděte si něco, co vám dělá radost, a celoročně se tomu věnujte a zlepšujte se. Každý delší výpadek vás totiž vrátí téměř na začátek vašeho snažení. Během něj přicházíte o část své svalové síly a kardiovaskulární zdatnosti*. Dobrou zprávou ale je, že když už nějakou dobu necvičíme, tak se naštěstí díky svalové paměti trochu snadněji dostaneme do aktivního režimu.

Zkuste začít s pomocí těchto jednoduchých rad:

  • Každý den se protáhněte. Jednoduchá rozcvička zajistí, že se vaše svaly a klouby budou schopny hýbat v celém svém rozsahu.
  • Svůj denní příděl pohybu zvyšujte po malých krůčcích: vycházením schodů, parkováním dál od vchodů, zahradničením, tancem nebo hraním si s dětmi.
  • Nemusíte rovnou začít běhat. Nejdříve si zvykněte na delší chůzi a poté ji zkuste zrychlit nebo vyjít do terénu.
  • Cvičte nejprve s vlastní vahou. Začněte s klasickými dřepy, kliky nebo výpady. Až poté zapojte do posilování činky nebo závaží.

 

Nejdůležitější ale je vnímat své tělo. Motivujte se k výkonům, které vás posunují dál, ale netlačte na sebe moc. Ať si nezpůsobíte zbytečnou bolest nebo dokonce zranění.

 

*Egner IM, Bruusgaard JC, Eftestøl E, Gundersen K. A cellular memory mechanism aids overload hypertrophy in muscle long after an episodic exposure to anabolic steroids. J Physiol. 2013 Dec 15;591(Pt 24):6221-30

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář