Chřipka versus Ebola. Panika je zbytečná

Jak infekční je Ebola?

„Vedle pacienta s ebolou můžeme sedět v kině a v divadle, nebo v MHD bez nákazy, pokud nekrvácí a nezvrací. Horečka není infekční. Nákazy přenášené vzdušnou cestou jsou mnohem nebezpečnější. Nakažený ebolou není infekční v inkubační době, tedy ještě před vznikem prvních příznaků. Prvním příznakem je horečka, kdy je infekčnost pacienta při absenci jiných příznaků prakticky nulová, ale ve spojení s anamnézou pacienta už vede k přísné izolaci,“ uvádí Doc. Rastislav Maďar, prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny.

 

Opatření proti šíření viru krvácivé horečky má Česká republika na úrovni nejvyspělejších zemí světa, proti chřipce se dává očkovat jen pět procent Čechů. V  prevenci chřipky zaostáváme.

 

Očkovat se proti chřipce dává jen pět procent Čechů, epidemií onemocní milion lidí, zhruba 2000 jich každý rok na komplikace chřipky zemřou. Případ eboly v Česku zatím nebyl.

 

Panika je zbytečná

 

Panika u laické veřejnosti i zdravotníků je  zbytečná, globální význam eboly je přeceňován. „Je to, jako bychom bojovali proti africké mouše tse-tse a opomíjeli riziko klíšťat, které je u nás reálné,“ uvedl Maďar.

 

„Chřipka způsobuje mnohonásobně větší počet obětí, je mnohem reálnější a mnohem nebezpečnější hrozbou pro Evropany než ebola. Neporovnatelné jsou i finanční náklady, které obě nemoci způsobují a to jak přímé na léčbu nemoci a jejich komplikací, tak i nepřímé následkem pracovní neschopnosti či invalidizace,“ vysvětluje Rastislav Maďar.

Ebola prověří opatření

Ebolu lze podle Maďara proto chápat i tak, že umožňuje vyspělému světu prověřit dosavadní opatření proti šíření vážných infekcí. Rozvojovým zemím zase umožňuje tato opatření konečně nastavit.
Peníze, které státy chtějí dát na urychlený vývoj vakcíny proti ebole, by podle Maďara měly být spíše vydány na boj proti jiným nebezpečným epidemiím. V Africe umírá každý den 1700 až 2500 lidí včetně malých dětí na malárii, průjmy, infekce dýchacích cest či HIV.

 

AUDIO: Jaký je rozdíl mezi chřipkou a ebolou, to už zodpoví docent Rastislav Maďar.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář