Nemoci z nachlazení

Zimní období a topná sezóna jsou doprovázené vyšším výskytem chorob z nachlazení. K tomu se přidává chřipka a v neposlední řadě znečištěné ovzduší přispívá ke zhoršení stavu astmatiků.

„Chřipka je nebezpečná zejména u lidí nějak oslabených a pak u seniorů, ale nejen u nich. Na Kardiologickém oddělení Nemocnice Na Homolce vídáme i u relativně mladých a jinak zcela zdravých osob v produktivním věku komplikace chřipky například v podobě zánětu srdečního svalu. Rozhodně není dobré se snažit chřipku přecházet, takový nemocný jednoznačně patří do postele,“ říká docent  Petr Čáp,  z Centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce.

Terapií je dostatek tekutin, klid na lůžku, dostatečně vlhké prostředí a případně léky, které usnadňují odkašlávání, mírní bolest a snižují horečku. Na místě je dobře zvolené nesteroidní antirevmatikum. V případě komplikací není vyloučena nutnost hospitalizace.

Není-li kontraindikace, je vhodné se chránit vakcinací. Ta je nyní dostupná každému s výjimkou dětí do šesti měsíců.

Nemoci z nachlazení

„Není výjimkou, když proděláme od podzimu do jara dvě, tři epizody těchto infekcí, zvláště pak ve městě, kde je vysoká koncentrace osob. Se zdrojem nákazy se potkáváme v dopravních prostředcích, ve školách v práci a v podstatě se mu nelze vyhnout,“ upozorňuje docent Čáp a zdůrazňuje, že nemoci z nachlazení se sice šíří kapénkovou infekcí, ale velký význam při tomto šíření mají také ruce. „Typická cesta přenosu je, že nemocný si při kašli dá ruku před ústa a pak se dotkne třeba kliky. Zdravotníci jsou zvyklí si ruce mýt mnohokrát za den, běžná populace ale tento návyk nemá. Není na místě se posmívat Asiatům, kteří při nachlazení nosí ústenky. Je to projev ohleduplnosti vůči ostatním.“

Určitým vodítkem pro lékaře může být vyšetření C reaktivního proteinu. Tento test, který je možné provést přímo v ordinaci, pomůže odlišit bakteriální a virový zánět.

Úloha imunologa vystupuje do popředí u osob, které postihují infekty opakovaně, třeba i osmkrát či desetkrát během podzimu a zimy. „Takové pacienty pak vyšetřujeme, zda mají dostatečnou tvorbu protilátek, zastoupení bílých krvinek aj. Máme nástroje, jak imunitu podpořit, i když zcela nahradit ji neumíme. Jestliže je porucha na úrovni sliznic, mohou být někdy užitečné bakteriální vakcíny.“

Na vyšším výskytu chorob z nachlazení má svůj podíl i znečištění ovzduší. Velkým problémem je polétavý prach, aktuální informace o jeho koncentraci pravidelně poskytuje Český hydrometeorologický ústav.

Dalším z rizikových faktorů představuje klimatizace. „Klimatizace má jednu obrovskou nevýhodu, a to, že vysušuje. Existují i takové, které mají rekuperaci –  zpětnou výměnu vzduchu a jeho ohřívání a zvlhčování, ty jsou ale podstatně dražší. Při vysušené sliznici nekmitají řasinky a rozvíjí se bludný kruh, protože vysušená povrchová část sliznic, která tvoří bariérovou ochranu, se snáze zanítí. Vlhkost klima se dá relativně snadno měřit. Když je venku pod nulou a v místnosti je přetopeno, tak prudce klesá relativní vlhkost v místnosti třeba na dvacet procent, což ústí ve zvýšenou náchylnost sliznic ke vzniku infekce. Nevýhodou klimatizovaných prostor je také nízký obsah záporných iontů. Ten může být téměř nulový, milimetr kubický vzduchu ve vlhkém lese naopak může obsahovat t i 1500 těchto částic.“

Prevence

Volně prodejné potravinové doplňky v prevenci typicky zimních chorob podle docenta Čápa příliš nepomohou. „Určitě je přínosná zdravá strava s dostatkem vitaminů, především vitaminu C, přiměřená pohybová aktivita, redukce psychického stresu a otužování. Mimořádný význam má dostatek spánku. To platí pro zdravou imunitu obecně. Spánkový deficit může významně narušit souhru toho, jak je naše obranyschopnost naprogramována. U mnoha pacientů, kteří přicházejí a říkají, že mají sníženou imunitu, se setkáváme s tím, že trvale spí pět hodin denně. Pocit, že všechno musí stihnout, se jim vrací jako bumerang a nakonec nestíhají nic,“ upozorňuje docent Čáp.

AUDIO: Docent Petr Čáp, z Centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce nám vysvětlí, jak náš organismus mohou zasáhnout nemoci z nachlazení a jak se jim bránit.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář