Chronické žilní onemocnění začíná nenápadně
Vytáhla jste oblíbené letní střevíčky a vzpomněla si, jak jste si je nemohla kvůli oteklým nohám minulé léto obout? Pokud ano, je pravděpodobné, že stejné problémy vás budou trápit i letos. Na vině je totiž zánět žil, který se spolu s přibývajícími teplotami zhoršuje.
Chronické žilní onemocnění, které za tím stojí, začíná nenápadně. Letní otoky a pocity těžkých nohou ale mohou rychle přejít ve vznik viditelných metliček a křečových žil. Při jejich přehlížení se onemocnění může dále zhoršovat a objeví se trvalé otoky, kožní změny nebo dokonce bércové vředy.
Chceme snadné řešení
Přesto Češky (onemocnění ženám hrozí 2–3x častěji než mužům) začnou nepříjemné pocity řešit pozdě. První kroky přitom často nevedou k lékaři, který může poskytnout odbornou pomoc, ale spíše na radu ke kamarádce či příbuzné, případně do lékárny pro volně prodejnou mastičku.
Co dělat, pokud mám těžké nohy a otékají mi?
Hlavně při prvních příznacích (otoky, těžké nohy, křeče, bolest) je zcela dostačující návštěva praktického lékaře.
Mezi základní postupy patří dodržování režimových opatření – dostatek vhodného pohybu (plavání, chůze, cyklistika…) a vyloučení dlouhého stání či sezení. Nedílnou součástí léčebných postupů je i používání zevní elastické komprese (kompresních punčoch). K pilířům terapie patří i medikace venofarmaky – tedy léky, které nejen zamezují vzniku symptomů či snižují jejich projevy, ale ovlivňují i samotnou podstatu žilního onemocnění. Léky přitom mohou být na přírodní bázi s obsahem flavonoidů získaných ze speciálně pěstovaných pomerančů.
Stejně tak může praktický lékař předepsat i kompresní punčochy. Nárok na ně máte jednou za 6 měsíců. Samozřejmě je ale možné koupit si je i bez předpisu.
Pokud má praktický lékař nejasnosti při stanovování vstupní diagnózy, odesílá nemocného ke specialistovi, který definitivně potvrdí (či vyloučí) žilní příčinu potíží.
Žilní potíže často bývají nespecifické a specialista může doplnit i přístrojové vyšetření. Podle stupně závažnosti a vhodnosti nálezu pak neinvazivní specialista (angiolog – cévní lékař) doporučí i chirurgické řešení, které zajišťuje v součinnosti s cévním chirurgem.
AUDIO rozhovor: O žilní nemoci, ale nejen o ní, hovořila Šárka Málková s praktickou lékařkou Janou Vojtíškovou.
Tipy pro krásné nohy
. Při nákupu nových bot si vyberte ty, které mají podpatek asi 3 cm vysoký (balerínky jsou z pohledu žil stejně nevhodné jako vysoké podpatky)
. Sprchujte si nohy studenou vodou nebo využijte speciální prvky v aquacentrech.
. Málokdo chodí na preventivní prohlídky. Pokud ale míváte oteklé nohy, návštěvu praktického lékaře si naplánujte – poradí vám se změnami, které nohám uleví, případně předepíše preventivně léky posilující žilní stěnu. Čím dříve, tím lépe.