Další úspěch v léčbě leukémie

Dospělí pacienti s méně častým typem leukemie, akutní lymfoblastickou leukémií, mají velkou šanci na přežití, díky spolupráci lékařů a týmu odborníků Interní hematologické a onkologické kliniky LF MU a Fakultní nemocnice Brno, Univerzitního leukemického centra a České leukemické skupiny- pro život (Cell).

 

Výzkumem akutní lymfoblastické leulémie (ALL) dospělých se zabývá poměrně málo pracovišť v Evropě i ve světě. Jde o pracoviště v USA, Německu, Velké Británii, ve Španělsku, Francii, v Itáliia v České republice. „Spolupracujeme s německou skupinou pro léčbu ALL dospělých i s dalšími skupinami., pokračujeme na projektu s Itálií, a to na 7. rámcovém programu Evropské unie“, uvádí prof. Michael Doubek z Interní hematologické a onkologické kliniky FN Brno.Bez nadsázky lze konstatovat, že brněnské pracoviště patří mezi špičková léčebná zařízení s vynikajícími výsledky na poli ALL dospělých, a to díky novým molekulárně-genetickým analýzám a díky novým protokolům. Dochází k markantnímu posunu v léčbě. Před 10 lety byla úspěšnost léčby 40 %. Nyní se hranice posunula na 60 – 70 % pacientů, kteří žijí v dlouhodobé remisi nemoci. „Máme vlastní osvědčené léčebné postupy a pracujeme neustále na tom, abychom vytvářeli nové protokoly a jejich varianty, které budou nasazovány na konkrétní podtyp ALL a zlepší prognózu jednotlivých pacientů“, zdůraznil MUDr. Doubek. Léčebné protokoly Interní hematologické a onkologické kliniky LF MU a FN Brno jsou používány nejen v rámci České republiky, České leukemické skupiny, ale např. i v Polsku. Sjednocování léčby umožňuje zlepšení analýzy výsledků, a tím i možnost dalších vylepšení léčby.U ALL, jakož i u dalších leukémií, je důležitá rychlá diagnostika a okamžité zahájení účinné léčby, což v rámci Brna umožňuje spolupráce lékařů v Univerzitním leukemickém centru, které zastřešuje všechna pracoviště, která se diagnostice, léčbě i výzkumu leukémie věnují. I když ALL dospělých  je heterogenní onemocnění, především kvalitní molekulární diagnostika umožňuje brzké zahájení nejvhodnější a nejúčinnější terapie.

 

————————————————–

 

Jako ocenění léčebných úspěchů ALL dospělých ve FN Brno i v rámci CELL ( zároveň jako uznání mezinárodních aktivit CELL) bylo uspořádáno ve dnech 4. a 5. 4. 2014 v Hlohovci  u Lednice pracovní jednání Evropské skupiny pro akutní lymfoblastickou leukemii dospělých (EWALL). Jednání se zúčastnili  vedoucí evropských pracovních skupin pro ALL dospělých – německé, francouzské, britské, italské, polské, ruské, české a dalších zemí. Organizátorem akce byl za  CELL prof. Michael Doubek.Na jednání byly probírány možnosti  další spolupráce těchto vybraných pracovních skupin v oblasti výzkumu i léčby ALL dospělých.

 

Mgr. Irena Wernerová

www.med.muni.cz

LF MU Brno

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář