Péče o zuby: Povědomí o dentální péči neustále stoupá

Návštěva u zubního lékaře? Asi není mnoho lidí, kteří by se na tuto událost těšili. Přesto je však péče o zuby a s tím spojená návštěva u stomatologa nezbytnou součástí našeho života. Jedním z projektů spojených s touto problematikou je i web orbitklub.cz. Ten je pro všechny, kteří hledají informace o správné dentální hygieně, chtějí s odborníkem zkonzultovat svůj problém, nebo si najít nejbližší ordinaci stomatologa či dentální hygienistky. Další, velmi důležitou aktivitou Orbit Klubu, je záštita vzdělávací roadshow Orbit – Zdravý úsměv pro každého, která existuje již třetím rokem a má za cíl rozšířit povědomí obyvatel České a Slovenské republiky o dentální hygieně. Novinkou je nyní i přehlednější a uživatelsky příjemnější web, kterému přibyla také nová sekce „téma měsíce“.

Vzdělávací roadshow Orbit – Zdravý úsměv pro každého

 

Cílem akce je rozšíření povědomí o důležitosti dentální hygieny a péče o zubní zdraví. Stejně jako vloni putoval po České republice kamion vybavený ordinací dentální hygieny. Letos navštívil dvacet vybraných míst po celé České republice a návštěvníci měli možnost bezplatné konzultace s týmem kvalifikovaných odborníků z oblasti dentální hygieny a získat informační materiály a vzorky žvýkaček Orbit bez cukru.

 

„Akce byla návštěvníky kamionu hodnocena opravdu kladně, pro mnohé to možná (snad) byl impuls ke změnám v přístupu ke svému orálnímu zdraví, návštěvě zubní ordinace a pravidelnému a dokonalejší péči o dutinu ústní. Zdraví úsměv je pro každého! A zubní lékaři spolu s dentálními hygienistkami nejsou strašáci, naopak všem zájemcům rádi pomohou,“ dodává Petra Křížová, dentální hygienistka a koordinátorka lektorů v rámci roadshow Orbit – Zdravý úsměv pro každého. (foto)

V rámci vzdělávací roadshow, kterou společnost Wrigley uspořádala po České republice, bylo také provedení průzkumu na téma dentální hygieny. Zúčastnilo se jej 4 792 respondentů. Z výsledků nakonec vyplynul fakt, že péče o zuby a zubní hygiena všeobecně, je pro českou společnost čím dál více důležitější a že je k ní celkově přistupováno daleko svědomitěji, než v letech minulých. Nejvíce vynikl fakt, že 90 % českých obyvatel navštíví zubního lékaře alespoň jednou ročně. K dentálním hygienistům pak dochází zhruba 31 % obyvatel a zde je naměřen nárůst o zhruba 3 % oproti loňskému roku. Z dalších údajů bylo také zjištěno, že zhruba 69 % respondentů používá i jiné pomůcky k orální hygieně než zubní kartáček (ústní vody, mezizubní kartáčky atd.) a celých 45 % používá žvýkačku bez cukru jako každodenní preventivní ochrannou pomůcku pro zdraví svého chrupu.

 

AUDIO: Dentální hygienistka Petra Křížová z FN Královské Vinohrady často vysvětluje mladým maminkám, jak čisti zoubky dětem….


Odborníci si přejí ještě větší zájem

Ačkoliv se může zdát, že v České republice rostou generace, které budou mít zdravé zuby a které bude tato problematika zajímat natolik, že se pojmy jako „zubní kaz“ stanou minulostí, opak je pravdou. Odborníci, i přes zjevnou radost ze stoupajícího zájmu o tuto problematiku nabádají k ještě většímu zájmu a k včasnému zajištění preventivních prohlídek. 

„Je povzbuzující, že povědomí o dentální péči neustále stoupá, avšak samotná praxe zatím ukazuje, že se lidé nestaví k tomuto problému tak zodpovědně, jak by bylo vhodné a mají tendenci trochu přibarvovat. Máme bohužel ještě daleko k západním zemím, kde se staly pravidelné návštěvy stomatologa i dentální hygienistky součástí běžného života většiny lidí,“ říká MUDr. Jakub Smrček. (foto)


AUDIO: Všichni tušíme, jak pečovat o své zuby, ale nejsme asi zas tak zodpovědní… to také potvrzuje průzkum Orbit Klubu a své praktické zkušenosti dokládá stomatolog Jakub Smrček. 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář