Víkend ničí naše těla! Během něj totiž lenošíme a přibíráme!

Držíte dietu celý týden a co během víkendu? Návštěvy, oslavy nebo rodinné obědy a plná lednice různých lákadel! Je to těžké, že? Jak to udělat, abychom nezklamali své tělo?

 

Během soboty a neděle často polevíme v jídle i v pohybu a dopřáváme si vše, co jsme si odpírali v v rušném týdnu. Při pondělním vážení pak zjistíme, že veškeré dosavadní snažení přišlo nazmar.

Hlavní zásadou je dodržovat dietu „v hlavě“ a neupustit od ní. „Když si občas dopřejete něco dobrého navíc, není to problém. Ale omlouvání tučných a kalorických jídel slovy “v pondělí začnu znovu“, není tou správnou cestou, jak redukovat svou váhu,“ říká MUDr. Petr Hlavatý, obezitolog.

 

Držte se proto ověřených rad. Díky nim překonáte víkend:

Nevstávejte pozdě

Ponocováním a dlouhým spánkem narušíte tělu nově nastavený rytmus. Není nutné, abyste v sobotu a v neděli chodili spát a vstávali stejně jako během pracovního týdne. Spěte tak dlouho, abyste se po probuzení cítili plní energie. Mnoho lidí se navíc mylně domnívá, že za dva volné dny dožene spánkový deficit z celého týdne.

 

Nevynechávejte snídani

Těm, kteří bojují s hmotností, odborníci doporučují začít den zdravou snídaní. Když ji o víkendu vynecháte, vyčerpáte své tělo. Lehce posnídat byste měli i v případě, že po ránu necítíte hlad.

Naplánujte si pohyb

Během volných dní sportujte. Budete daleko spokojenější. Díky kaloriím, které jste vydali, si bez výčitek můžete dopřát třeba i malý odpolední dezert.
Nepijte velké množství alkoholu

Když popíjíte alkohol, příjem kalorií se výrazně zvýší a způsobuje váhový přírůstek. Můžete mít po něm i hlad. Pokud vypijete několik piv, dáte si k nim nakládaný hermelín a vše doplníte miskou oříšků, přijmete více kalorií, než je doporučený celodenní příjem při redukční dietě.
Nehřešte na návštěvách

Na návštěvách se těžko odolává dobrotám. Přejídání ale nestojí za to, abyste přibrali a porušili tak rovnováhu v nově nastoleném režimu. I jednorázové uklouznutí často spustí přejídání, protože máte pocit, že hubnutí už ztratilo smysl.

 

Konkrétní rady na víkend od lékaře Petra Hlavatého

  • Přispěte si o víkendu jen o hodinu déle. Ideálně si odpočinete a stihnete více aktivit.
  • Nasnídejte se jako obvykle nebo přidejte oblíbená zdravá jídla náročnější na přípravu jako vařené vejce nebo ovesnou kaši.
  • Ještě před víkendem si ujasněte, jakým sportovním aktivitám se budete věnovat. Budete překvapeni, kolik jich můžete stihnout.
  • Když od vás okolí vyžaduje přípitek nebo vám dolévá alkohol, zůstaňte asertivní. Dejte si skleničku bílého vína, kterou doplňujte minerálkou. Předem se najezte, nepodlehnete tak svodům nezdravé restaurační kuchyně.
  • Řekněte svému okolí, že hubnete. Nikdo vás pak nebude nutit jíst velké porce jídla. Ochutnejte malý kousek z toho, co vás láká, a pochvalte jídlo hostiteli.

 

Jak se vyhnout porušení dietního režimu o víkendu poradí MUDr. Petr Hlavatý (foto),  obezitolog a odborník projektu Žij zdravě.

 

Záznam rozhovoru si poslechněte ZDE

 

 

 

Šárka Málková, redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář