Projekt 7S mění životní styl „silných“lidí. Zhubli, ozdravili svou žitovosprávu, začili jinak – lépe

Více než 11 000 zájemců se zapojilo do internetového projektu 7S, vytvořeného společností STOB ve spolupráci s Fórem zdravé výživy. Výsledkem byly pozitivní změny v životním stylu, úbytky hmotnosti centimetrů v obvodech pasu a boků i zlepšení lipidového spektra jednotlivých „Silných“.

7S = 7 silných = 7 soutěžících, kteří, stejně jako ostatní, jež se k nim přidali, procházeli pozvolnými kroky během tří měsíců jednotlivými lekcemi a prokousávali se s podporou garantů a inspirací motivátorů až ke kýženému cíli – zvládnutí svého vlastního problému.

„Byli jsme mile překvapeni zájmem o projekt, jehož hlavním cílem bylo hravou a populární formou nenásilně měnit životosprávu jednotlivých účastníků“, uvádí PhDr. Iva Málková, spoluautorka projektu 7S a zakladatelka společnosti STop OBezitě.. MUDr. Marie Skalská, interní lékařka, členka týmu STOBu uvádí: „Díky 7S získali lidé naprosto jasný důkaz o tom, že úprava životosprávy vede nejen ke změně postavy, ale k výrazným zdravotním výhodám, jako je snížení krevního tlaku, cukru a cholesterolu v krvi, a tím i rizika onemocnění srdce a cév, které stále zůstávají nejčastější příčinou úmrtí u nás“. Změny přitom nemusí být nikterak dramatické. „Zásadní význam má zvýšení podílu  zeleniny  a ovoce v jídelníčku, omezení konzumace škodlivých nasycených mastných kyselin, pravidelnost ve stravě a každodenní svižná chůze“, upřesňuje Marie Skalská.

Jak bychom se měli stravovat? „Jako ideální vizualizace výživových doporučení se již řadu let ukazuje potravinová pyramida“, uvádí RNDr. Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy, které v těchto dnech představuje graficky aktualizovanou potravinovou pyramidu. „Její obsah je v naprostém souladu se současnými výživovými doporučeními a dává tak jednoduchý návod, podle jakých zásad by se náš jídelníček měl řídit“, dodává Pavel Suchánek.

„K jednoduššímu pochopení výživových doporučení je možné použit i model talířů, nicméně jejich interpretace není tak jednoznačná, někdy až nepřesná a vyžadující delších komentářů“, hodnotí Iva Málková ze STOBu, která má s vizualizací doporučení v podobě různých pomůcek na hubnutí pro své klienty více než třicetileté praktické zkušenosti. Zároveň doplňuje:: „Když už se snažíme doporučení jakkoli zjednodušit a přiblížit lidem, nemělo by to být na úkor korektnosti sdělovaných informací a sdělení musí být na první pohled jasné a ne matoucí“.

 

Podrobné informaceči www.stobklub.cz (detailní výsledky 7S).

Lékařka Iva Málková, spoluautorka projektu 7S a zakladatelka společnosti STop OBezitěpříblíží nám vysvětlí podstatu projektu 7S, a co znamená 7S?

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Marie Skalská, interní lékařka, členka týmu STOBu dohlíží na pohybovou aktivitu a doporučuje všem během dne nemalý počet kroků.

Rozhovor si poslechněte ZDE

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář