Během zimy opatrujme své oči

V zimě máme teplotní rozdíly mezi venkovním a vnitřním prostředím. V mrazivém ovzduší dochází ke zvýšenému odpařování slz a osychání povrchu oka. Setkáváme se s poruchami slzivosti – suché oči se projevují pocitem drhnutí víček až bolestí očí. Nadměrné slzení je nepříjemné vzhledem k hrozící dermatitidě. Kůže víček, stejně jako okolí očí jsou velice citlivé. Příčinou bývá kombinace chladu a macerace jemné kůže při zvýšeném slzení.

U řady pacientů se také projevuje v tomto období tzv. chladová alergie. Postihuje tepelně nechráněnou část pokožky, a velmi často právě obličej. Vzniklá svědivá vyrážka pak může zkazit vytouženou dovolenou.

UV záření ohrožuje i ty, kteří se rozhodnou pro vysokohorskou turistiku a lyžování. Je třeba varovat před vznikem tzv. solární keratopatie, neboli poškození povrchních vrstev rohovky slunečními paprsky odraženými od bílého sněhu. Poškození může být podobné jako u sváření obloukem. Prevencí jsou kvalitní, dostatečně přiléhající ochranné brýle.

Ochranné sportovní brýle – ideálním materiálem je polykarbonát s UV filtrem. Kromě ochrany proti záření poskytuje i dostatečnou pevnost proti rozbití a následnému poranění úlomky.

Pokud nosíme brýle, otázka je, zda je používat i při sportech?
– Řada sportujících dnes nosí při zimních sportech kontaktní čočky. Nejčastěji se používají bezúdržbové, jednodenní čočky. Ráno nasadím, večer vyhodím.

Řešení se najde i pro ty, kteří čočky nenosí. Existují speciální ochranné sportovní brýle, ve kterých je nainstalovaná příslušná dioptrická korekce. Kombinace dvojích brýlí je nepohodlná, ne příliš praktická a i nebezpečná. Zásadní rozdíl mezi korekcí brýlemi a kontaktními čočkami je v zúžení, respektive rozšíření periferního prostorového vidění.

„Někteří tak po návratu z hor přicházejí k nám s odhodláním nechat si laserem odstranit dioptrickou vadu, právě proto, že se cítí významně handicapováni” říká  Petr Novák, vedoucí lékař Refrakčního Centra Praha.

AUDIO: Co zima může způsobit očím, když si je nechráníme a je řešením laserový zákrok pro snížení dioptrií? Na to odpovídá Petr Novák, vedoucí lékař Refrakčního Centra Praha.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář