I senioři se musí správně stravovat – jídla mixujte, vařte a nebojte se koření

Přáním každého z nás je dožít se stáří v plném zdraví, v dobré fyzické i psychické kondici. Faktorem, který významně ovlivňuje kvalitu stárnutí a stáří, je stav výživy. Myšlenka „Jsem starý, už nepotřebuji tolik jíst.“ je velmi mylná. Naopak správná výživa má zásadní význam pro udržení dobrého zdraví. Pokrmy pro seniory musíme připravovat s ohledem na jejich možnosti konzumace. Senioři na rozdíl od mladší populace často trpí nedostatkem některých živin.

V ČR přibývá stárnoucí populace. Stáří podle světové zdravotnické organizace (WHO) začíná v 60 letech. Do 74 let je období raného stáří, od 75 do 89 pokračuje vlastní stáří a od 90. roku věku mluvíme o dlouhověkosti.

 „Univerzální doporučení pro výživu ve stáří neexistuje, stejně jako u zbytku populace záleží na věku, fyzické aktivitě a zdravotním stavu konkrétního jedince. Při chronickém onemocnění je důležité dodržovat léčebná dietní opatření,“ upozorňuje Mgr. Kateřina Šimková, nutriční specialistka a odborná garantka společnosti Zdravé stravování.

AUDIO rozhovor: Jak se stravovat ve stáří, poradí Kateřina Šimková, nutriční specialistka.

Stejně jako u mladší části populace základ tvoří pravidelná a pestrá strava s přiměřeným energetickým příjmem pro udržení správné hmotnosti. Dostatek hlavních živin – bílkoviny pro imunitu a regenerační procesy, komplexní sacharidy jako hlavní zdroj energie a samozřejmě zdravé tuky. Dostatek vitamínů a minerálů, aby vše fungovalo jak má.

„U velmi starého člověka je nejdůležitější prevence podvýživy. Není dobré vyřazovat z jídelníčku skupiny potravin např. zeleninu nebo maso pro špatný stav chrupu. Je důležité vše přizpůsobit potřebám a možnostem konkrétní osoby,“ říká Mgr. Kateřina Šimková a dodává: „Technologickou úpravu jídla je potřeba volit tak, aby ho člověk zvládnul zkonzumovat. Pokrmy nebo suroviny krájet na menší kousky, mlít, mixovat a vařit doměkka.“

V jídelníčku seniorů často chybí nebo není dostatek ovoce a zeleniny. Důvodem je právě fakt, že se jim hůře tráví nebo ji nedokážou rozkousat. Přesto by tyto potraviny neměli zavrhovat. Obsahují vlákninu důležitou k prevenci proti zácpě a vitamíny nejen pro starší lidi velice důležité.

Důležitá je i podpora chuti k jídlu seniorů – kultura stolování, oblíbené pokrmy, lákavý pohled, výraznější koření. Mnozí senioři neradi mění své zvyky, proto je nutné respektovat jejich chuťové preference, čas jídla, prostě jejich zvyklosti.

Tekutiny by si senioři měli nachystat na celý den vždy na viditelné místo, aby si vzpomněli, že se mají napít. Pitný režim by měl být pestrý, nápoje by se měly střídat. Nejvhodnějším nápojem zůstává čistá voda, dále čaje, ředěné džusy, ovocné a zeleninové šťávy, minerální vody.

AUDIO rozhovor: Některé rady a recepty sděluje šéfkuchař Lukáš Drlík.

Vhodná kulinární úprava jídla pro seniory

  • zeleninu tepelně upravit (například dušená mrkev a hrášek), zlepší se její stravitelnost
  • zeleninu dávat často do polévek
  • luštěniny rozmixovat na kaše, pomazánky či polévky
  • čerstvou zeleninu nejlépe nastrouhat
  • ovoce nastrouhat, uvařit z něj pyré, odšťavit či rozmixovat na koktejl
  • ovocné šťávy naředit vodou (řešení přijímaní nedostatku tekutin)

Návrh denního jídelníčku pro seniory 

SNÍDANĚ:       Kuřecí pomazánka, pečivo, paprika

Složení: celozrnné pečivo, pečená kuřecí prsa, vařené brambory, pečený česnek, Flora light, hořčice, majolka, pažitka, petrželka, sůl, pepř.

E: 1662 kJ, B 21, S39, T 17 Cena: 18 Kč

SVAČINA:       Bílý jogurt s ovesnými cereáliemi, jablko

                        E: 1000 kJ, B 8, S40, T 5 Cena: 15 Kč

OBĚD:             Fazolová polévka

Rizoto z červené řepy, listový salát

E: 2786 kJ, B20, S 104, T18 Cena:  27 Kč

SVAČINA:       Celozrnné pečivo se sýrem Cottage, rajčata

E: 1200 kJ, B 20, S 40, T 6 Cena: 16 Kč

VEČEŘE:        Vepřový nákyp s kysaným zelím a uzeným sýrem, okurkový salát

Složení: zelí bílé kysané, vepřové libové, uzený eidam, cibule, mléko, strouhanka, vejce, cibule, majoránka, okurka, ocet, česnek, cukr.

E: 1887 kJ, B 47, S 26, T 17 Cena: 26 Kč

SOUČET:        ENERGIE:       8535 kJ

BÍLKOVINY:    116 g (22 %)

SACHARIDY:   249 g (50 %)

TUKY:             63 g (28 %)

CENA:             102 Kč

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář