Trápí vás kručení nebo křeče v břiše? Tohle všechno za tím může být!

Pokud se v poslední době stále častěji setkáváte s nepříjemným kručením nebo bolestivými křečemi v oblasti břicha, možná vás zajímá, co by mohlo být příčinou těchto nepříjemných příznaků. Tento článek vám nabídne podrobný pohled na vše, co s tímto stavem souvisí, a také vám poradí, co se s ním dá dělat.

Břicho kručí a vydává různé zvuky? To je přirozené

Kručení a různé zvuky, které se ozývají z břicha, mohou vyvolat zvědavost a někdy i obavy. Je nicméně důležité si uvědomit, že tyto zvuky jsou v první řadě přirozené a jsou výsledkem působení tekutin, potravy nebo plynů v trávicím systému.

Hlavním mechanismem, který se podílí na vzniku těchto zvuků, je peristaltika neboli pohyb střev. Během toho dochází k promíchání a stlačení střevního obsahu, což způsobuje vznik zvuků, včetně kručení. Tyto zvuky jsou obvykle hlasitější, když jsou střeva částečně vyprázdněná, protože plyny a tekutiny se v takovém případě mohou volněji pohybovat.

Konzumace některých druhů potravin, zejména těch bohatých na vlákninu, také způsobuje zvýšenou produkci plynů, což může přispívat k častějšímu kručení.

Mezi takové potraviny patří fazole, brokolice nebo zelí, které vedou ke zvýšené tvorbě plynů. To má za následek kručení v břiše, a pokud to přeženete, tak také křeče. Tyto zvuky jsou obvykle neškodné a jsou jednoduše součástí přirozeného trávicího procesu, takže pokud se objeví po jídle, není třeba se tím stresovat nebo trápit.

Problémem je, pokud jsou doprovázeny dalšími příznaky. Pokud se objeví bolest, nadýmání, změna stolice, zácpa nebo průjem, je třeba navštívit lékaře. Takové zvuky v břiše mohou být ukazatelem zhoršení vašeho zdravotního stavu.

Většinou je však kručení v břiše úplně přirozené a není důvod k obavám. Je to jednoduše součást složitého trávení a činnosti trávicí soustavy.

Nejen trávení, ale i hlad se projevuje kručením v břiše

Kručení a zvuky v břiše jsou běžně spojovány s trávením, ale méně známým faktem je, že tyto zvuky mohou být také známkou hladu. Tento jev je dokonalým příkladem toho, jak mozek komunikuje s trávicím systémem signalizujícím hlad.

Když cítíte hlad, váš trávicí systém se připravuje na příjem a zpracování potravy. V této fázi se střeva mohou začít aktivněji pohybovat, což má svůj vlastní projev.

Tyto pohyby jsou doprovázeny charakteristickými zvuky, mezi něž patří kručení, ale také něco, co by se dalo popsat jako ozvěna. Zajímavé je, že kručení v břiše způsobené hladověním může být intenzivnější než kručení z trávení. Je to proto, že když jsou střeva prázdná, zvuky vznikající při pohybu plynů a střev jsou slyšet o něco hlasitěji.

Tyto zvuky jsou známkou toho, že tělo zpracovává potravu, ale také signálem hladu. Kručení způsobené hladem je výsledkem souhry hormonů, konkrétně ghrelinu, který se vylučuje, když jsou střeva prázdná, ale na druhé straně také leptinu, který signalizuje sytost.

Tyto hormony ovlivňují pocit hladu a sytosti, a mohou tak měnit i intenzitu a frekvenci kručení a zvuků vycházejících z břicha. Ačkoli kručení v břiše může být normálním a zdravým projevem hladu nebo trávení, pokud je doprovázeno dalšími neobvyklými nebo bolestivými příznaky, je dobré pátrat i po jiných faktorech.

Někdy je třeba hledat příčiny ve stresu nebo zátěži

V dnešní době, kdy je život plný rychlých změn a vysokých nároků, se související stres a psychická zátěž stávají jedněmi z těchto faktorů.

Nikoho nepřekvapí, že tyto stavy mohou mít přímý dopad na mysl, ale také na tělo, včetně trávicího systému. U řady lidí se stres může projevit fyzickými příznaky, a pokud je to ve vašem případě trávení, jedná se o poměrně častý jev.

Stres a úzkost mají totiž výraznou schopnost spustit celou řadu zažívacích potíží, včetně bolestí břicha, křečí, nadýmání a také změn stolice. Tyto problémy mohou být způsobeny změnami v produkci žaludečních kyselin, zrychlením nebo zpomalením trávicího systému a souvisejícími změnami střevní mikroflóry.

Kromě přímého vlivu na trávicí systém může být stres zodpovědný také za změny ve stravování. Pod vlivem stresu mohou lidé sahat po nezdravých potravinách, konzumovat jídlo v nevhodnou dobu nebo jídlo úplně vynechávat, což může vést k obtížím.

Tato změna stravování spolu se zvýšeným výskytem nezdravých stravovacích návyků, jako je například nadužívání alkoholu, může zažívací potíže ještě zhoršit. Je velmi důležité si uvědomit, že ačkoli stres a psychická zátěž mohou být příčinou mnohých trávicích problémů, existují způsoby, jak tyto negativní vlivy efektivně omezit.

Dejte si pozor na dráždivé potraviny nebo alergeny v potravinách

V současné době obrovského výběru potravin a celosvětových kulinářských trendů je zásadní vědět, že za kručením nebo křečemi mohou stát konkrétní složky.

Dráždivé potraviny a alergeny představují dvě kategorie, které jsou v tomto ohledu nejčastějšími příčinami problémů. Do té první patří potraviny s vysokým obsahem kyselin a tuků, do té druhé především ořechy, sója, obiloviny a mléčné výrobky.

Rozpoznání toho, jak tělo reaguje na různé potraviny, je nejlepším ukazatelem toho, co vám v tomto ohledu může nejvíce škodit. Identifikace potravin, které způsobují problémy, spočívá především ve sledování reakcí po jejich požití. V případě alergií je nejlepší podstoupit lékařské vyšetření, které alergickou reakci nebo nesnášenlivost potvrdí.

Kromě vyhýbání se problémovým potravinám je nesmírně důležité zvážit i způsob jejich přípravy. Některé postupy úpravy mohou přítomnost alergenů a dráždivých látek výrazně snížit nebo dokonce eliminovat, zatímco jiné mohou jejich účinky zhoršit.

Zdravá výživa a konzumace čerstvých potravin je faktorem, který rizika snižuje. Naopak smažení, používání polotovarů a rychlého občerstvení riziko problémů zvyšuje. Typickou reakcí trávicího systému je pak kručení v břiše, včetně křečí a zažívacích potíží, jako je průjem, zácpa, nadýmání nebo plynatost.

Kdy už se jedná o vážnější stav? Toto jsou typické příznaky

Rozpoznání závažnějších zdravotních potíží může být náročné, a to i proto, že mnohé příznaky jsou často považovány za běžné nebo přechodné. Existují však některé příznaky, které naznačují, že kručení v břiše nebude přirozené.

Jedním z prvních varovných příznaků může být přetrvávající bolest a křeče, které neustupují ani po běžných režimových opatřeních, jako je dieta nebo odpočinek.

Mezi problematické jevy související s vážnějšími nemocemi a zdravotními problémy patří také pálení žáhy, pálení v horní části břicha, silná bolestivost, intenzivní křeče, nevolnost, pocity na zvracení nebo i samotné zvracení, nechutenství, tvrdnutí břicha, pocit plnosti, nadýmání, plynatost a změna barvy nebo zápachu stolice.

Změny hmotnosti bez zjevné příčiny, extrémní únava, zimnice nebo zvýšená teplota patří také mezi příznaky, které by vás měly upozornit na závažnost stavu.

Zmíněné příznaky nejčastěji poukazují na záněty a infekce žaludku nebo střev, včetně bakteriálních, virových a parazitárních onemocnění. V úvahu je třeba vzít i možnost výskytu žaludečních vředů nebo zánětlivých střevních onemocnění, jako je Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida. Všechny tyto stavy vyžadují co nejrychlejší návštěvu lékaře.

Zejména u žen je třeba vzít v úvahu také vliv hormonů a jevy spojené buď s PMS (tj. premenstruačním syndromem), nebo se stavem menopauzy. V obou těchto situacích jsou bolesti břicha, křeče a kručení v břiše časté a obvykle dlouhotrvající.

Jak na prevenci a první pomoc? Zde je několik osvědčených tipů

Prevence zdravotních potíží souvisejících se zažíváním není otázkou několika dnů. Musí se jednat o dlouhodobé režimové změny, jejichž cílem je celkově zdravější strava.

Kromě udržování zdravého životního stylu prostřednictvím vyvážené stravy je také důležité jíst pravidelně, nevynechávat jídla a nepřejídat se. Nezapomínejte na dostatek fyzické aktivity a zároveň na zdravý spánek.

Velmi dobrým preventivním krokem k minimalizaci onemocnění trávicího systému je také vyhýbání se škodlivým návykům, jako je kouření a nadměrné pití alkoholu. Pitný režim by se měl skládat především z čisté vody, která bude doplněna minerálními vodami a bylinnými čaji. Naopak příliš mnoho kávy a slazených či energetických nápojů může stav zhoršit.

Neméně důležité je psychogenní zdraví, zejména eliminace stresu. Tento faktor mnoho lidí podceňuje, ale pokud chcete mít zdravé zažívání, neměli byste.

Pokud jde o akutní opatření a první pomoc, ta závisí na tom, jaké projevy jsou přítomny. Obecně platí, že při zácpě je dobré zvýšit množství vlákniny nebo použít projímadlo, při průjmu je naopak lepší nasadit živočišné uhlí a s odstupem 2 hodin probiotika.

Pokud se objeví i křeče, můžete nasadit volně prodejné léky na jejich zmírnění. Při podezření na akutní potíže způsobené jídlem se doporučuje kompletní dieta na zklidnění žaludku a trávicího systému. Zároveň je však důležité sledovat i jiné projevy. Pokud se objeví nebo pokud režimové změny do 3 dnů nezaberou, je nejlepší co nejdříve navštívit.

foto / Shutterstock

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář