Začátek školního roku každoročně prověří imunitu našich dětí

Září, to je nejen nostalgický konec léta, ale také začátek školního roku. A s nástupem do škol a školek začínají na naše děti opět nemilosrdně útočit nejrůznější virózy. Zejména první setkání s kolektivním zařízením důkladně prověří sílu dětské imunity. Ale i pro starší děti znamená návrat do kolektivu často zdánlivě nekonečný kolotoč nemocí z nachlazení.

Návrat po letních prázdninách je tak pro děti zátěžovým testem. V dětských kolektivech se všechny druhy infekcí přenášejí neobyčejně dobře, větší skupina dětí na malém místě v uzavřené místnosti je pro šíření virů přímo ideální. Děti navíc nemají často z domova vypěstované správné hygienické návyky, nejsou vždy důsledné v mytí rukou a šíří potom nákazu mezi sebou. Šíření virů a bakterií nahrává i změna počasí, které je zkraje podzimu velmi proměnlivé, takže odhadnout správné oblečení není pro rodiče vždy jednoduché. Ke spuštění nemoci může přispět i zvýšená psychická zátěž spojená se začátkem školního roku. Imunitu totiž nepříznivě ovlivňuje i stres, zejména chronický, při němž se netvoří dostatek některých látek ovlivňujících obranyschopnost. Naopak na imunitu příznivě působí dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a pestrá a vyvážená strava. Důležitý je dostatek vitaminů ve formě čerstvého ovoce a zeleniny.

Rozpoznejte nemoc včas

Nejčastěji se mezi dětmi vyskytují infekční onemocnění, která bývají souhrnně označována jako infekce dýchacích cest nebo nemoci z nachlazení. Jedná se o virové infekce, které postihují populaci v chladných měsících roku, mají lehký průběh a trvají asi 7 dnů od počátku prvních příznaků. Mezi typické projevy patří rýma, škrábání v krku, zvýšená teplota nebo horečka, kašel a bolesti hlavy, svalů i kloubů. Při léčbě je nutné dodržovat klid na lůžku, ležet v teplé, ale často větrané místnosti a k lepšímu dýchání podložit malému pacientovi hlavu a záda. Dostatečné množství tekutin je samozřejmostí – chutnat mu bude určitě například čaj s medem a šťávou z pečeného citronu. Zajistěte odlehčenou stravu – třeba slepičím či hovězím vývarem. Případnou horečku můžete snížit ochlazováním vlažnou vodou a nasaďte léky proti horečce. Na podzim jsou ale děti ohroženy i chřipkou, kterou často s nachlazením zaměňujeme. Chřipka je však mnohem vážnější a vysoce nakažlivé onemocnění. Vyznačuje se náhlým nástupem, je doprovázena vysokou horečkou a dráždivým kašlem a rizikovým skupinám a dětem může způsobit závažné zdravotní komplikace. V případě chřipky je možné nemoci předcházet a využít možnost očkování, které je považováno za jedinou prevenci.

Malý manuál, jak na to

Nachlazení i chřipku způsobují viry, proto jsou na ně antibiotika neúčinná. V těchto případech léčíme pouze příznaky, např. tlumením bolesti a horečky. Horečka je nepříjemná a kvůli nebezpečí výskytu febrilních křečí může být u malých dětí i nebezpečná. Nejčastěji užívané látky snižující tělesnou teplotu při horečce a tlumící bolest jsou paracetamol a ibuprofen. Výhodou obou je existence lékových forem vhodných i pro úplně malé děti, např. suspenze Ibalgin Baby pro děti již od věku tří měsíců, případně čípky Paralen 100 pro děti s hmotností nad 7 kg. U menších dětí pediatři upřednostňují léky ve formě čípků, sirupů a kapek. Teprve, když mají jistotu, že dítě je schopno bez problému polykat tablety, volí tuto formu. Pro starší děti jsou k dispozici tabletky (např. Paralen 125) a pro ty, kteří mají problém s polykáním prášků, je k dostání suspenze Ibalgin Junior (pro děti od 6 let). Vždy však dodržujte zásady správného podávání léků či rady lékaře!

Tipy, které vám ulehčí podávání léků:

 

  • Před začátkem podávání jakéhokoliv léku zkontrolujte dobu expirace. Hledejte na papírové krabičce, na lahvičce nebo na okraji platíčka s tabletkami.
  • Vždy dodržujte celkovou dobu léčby i časový odstup mezi jednotlivými dávkami, aby se udržela stálá hladina léků.
  • Důležité je dodržovat užívání léků nalačno (cca 1 hodinu před jídlem) nebo po jídle (cca 2 hodiny po jídle).
  • Vynechejte z jídelníčku ty potraviny, které jsou v příbalovém letáku doporučeny vynechat.
  • Dodržujte nejen zapíjení správnou tekutinou, ale i vhodným množstvím.
  • Zapisujte si čas, kdy lék podáváte. Budete tak mít jistotu, že jste nezapomněli podat žádnou dávku.
  • Schovejte si příbalový leták až do poslední pilulky. Nikdy nevíte, kdy se vám budou informace z něj hodit.
  • Pokud se rozhodnete navštívit s potomkem lékaře, vezměte si s sebou všechny léky, které dítěti podáváte. Nezaskočí vás tak otázka, kolik léků jste již podala.
  • Nezapomeňte sdělit, jaké potravinové doplňky jste začala podávat.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář