Letošní velká vedra nás dost potrápila, k tomu i neodbytné vosy

V extrémních vedrech netrpí jenom příroda, ale i naše pokožka.  I když nás teď osvěžují kapky deště, naše kůže je po dlouhodobém sluníčku pořádně prohřátá a mnozí se stále ještě potíme.  Proto je nutné dodržovat pravidelný pitný režim. Vodu si podržíme v kůži i pomocí hydratačním krémům.

Chránit by nás měl i opalovací krém. Je možné i použít make-up. Na pláži a nejen tam jsou vhodné sluneční brýle a i pokrývka hlavy.

Pokožce i vadí teplotní výkyvy. Proto pozor na střídání klimatizace a horkého vzduchu.

Sluneční alergie, je nejčastějším fotoalergickým projevem. Objevit se může při prudkém slunění například po příjezdu na dovolenou k moři.

Projevuje se  od svědivého zarudnutí, přes „krupičku“ až po splývající mokvající puchýřky. S postupujícím létem se kůže otužuje, projevy jsou mírnější. Po návratu od moře se potíže již většinou nevracejí.

Jak na sluneční alergii?

Doporučují se přípravky s faktorem 50. Na trhu jsou k dostání i speciální přípravky sluneční ochrany určené na sluneční alergii. Zároveň je vhodné nezapomínat na řádnou regeneraci pokožky po slunění.

V léčbě se využívá celkových antihistaminik, které se užívají i preventivně např. při odjezdu na dovolenou. Z volně prodejných jsou k dispozici např. Zyrtec, Xyzal, Claritine.

Postiženou pokožku natíráme protisvědivými zásypy či tekutými pudry. V těžších případech je nutno vyhledat lékaře, který nasadí vhodnou léčbu kortikoidy, místní či celkovou.

Pozitivní efekt v prevenci má i podávání beta-karotenu. Nejdůležitějším preventivním opatřením je používání kvalitního opalovacího přípravku.

Svou roli hraje i oblečení. Čím tmavší je jeho barva, tím více záření pohltí do sebe. I když se na slunci rychleji zahřívá, což nám může být na druhou stranu nepříjemné. Vliv na propustnost paprsků má ale hustota tkaní a gramáž textilie – čím jsou vyšší, tím lépe chrání. Opačný vliv má vlhkost oděvu. Od mokrého bavlněného trička z tržnice nemůžeme čekat, že nás ochrání před spálením ramen.

V bezpečí nejsme ani ve stínu. Ultrafialové paprsky se totiž odrážejí od světlých ploch, jako jsou fasády budov, písek, vodní hladina a sníh. Projdou zataženou oblohou a pronikají z velké části i pod vodu.

Letos nás ohrožuje vosí štípnutí

Po vbodnutí žihadla často zarudne kůže. Ta svědí a vyskáčou pupínky. Projevy většinou odezní po několika hodinách. Doporučují se ledové nebo octové obklady, mast s kortikoidy, potření místa plátkem cibule aj.

V závažnějších případech má postižený zrychlený tep, prudce klesá krevní tlak, může dojít ke zhroucení krevního oběhu, zmodrání v důsledku dušení, zvracení, průjmu, krvácení, k návalům potu, horečce a bolestem hlavy. Největší nebezpečí  hrozí  při anafylaktického šoku. Postižený se musí dostat co nejdříve do nemocnice. Kde mu podají injekcí nebo nitrožilní infuzí adrenalin. Při přetrvávajících potížích dostanete i glukokortikoidy nebo antihistaminika.

Proto odborníci doporučují mít s sebou léky v cestovní lékárničce.

AUDIO: Pár rad si poslechněte od kožní lékařky Andrey Vocilkové.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář