Srdce je náš zvon, opatrujme ho!

Téměř 40 % lidí s infarktem umře dřív, než se jim dostane potřebné pomoci. Nová kampaň JEDNEJ RYCHLE. ZACHRAŇ ŽIVOT to chce změnit. Při podezření na infarkt jsou důležité čtyři věci…poznat příznaky, rychle jednat, přivolat záchranku a zajistit léčbu!

 

Srdeční infarkt je závažné akutní onemocnění, které představuje přímé ohrožení života. Může probíhat dramaticky, stejně tak velmi nenápadně. Příznaky srdečního infarktu se navíc u mužů a žen liší. U každého srdečního infarktu je důležité co nejrychlejší ošetření ucpané koronární tepny.

 

I když máme jeden z nejlepších systémů kardiovaskulární péče na světě, stává se, že se později přivolá záchranné zdravotní služba. Polovina úmrtí na srdeční infarkt nastává do tří až
čtyř hodin po objevení prvních příznaků. Přežití a následné uzdravení závisí na tom, jak rychle se postiženému dostane léčby.

 

„Zachránit život můžete, pokud správně rozpoznáte příznaky infarktu a budete jednat rychle. Okamžitým přivoláním záchranné služby zajistíte postiženému nejlepší léčbu v nejkratším čase,“ tvrdí lékaři. Lidé podle nich ale často se zavoláním pomoci otálejí, případně jednou nejprve kpraktickému doktorovi. Tím ale ztratí drahocenný čas. Ročně v Česku onemocní akutním srdečním infarktem přes 17 tisíc lidí, z nich nepřežije až 40 procent. Zemřou dřív, než jim mohou zdravotníci pomoci.

 

Cílem kampaně JEDNEJ RYCHLE. ZACHRAŇ ŽIVOT je zvýšit povědomí o příznacích srdečního infarktu, objasnit odlišnosti v jeho projevech u mužů a žen, vysvětlit význam rychlého jednání a zavolání čísla 155 – tísňové linky zdravotnické záchranné služby.

 

Kampaň cílí na čtyři kritické oblasti, které v případě srdečního infarktu hrají zcela zásadní roli:

 

1. znalost příznaků, sem například patří – bolest na hrudi, v levé paži, pocit nedostatku vzduchu, pocit na zvracení, nepravidelný srdeční tep, pocení, úzkost , slabost.

 

U žen je srdeční infarkt provázen nejčastěji těmito příznaky: Pocit nedostatku vzduchu, slabost, pocit náhlé žaludeční nevolnosti, náhlá únava.

 

Příznaky infarktu mohou přetrvávat déle než 20 minut, ale také se objevit a hned odeznít.

 

2. rychlé jednání, při příznacích neváhejte a volejte zdravotnickou záchrannou službu, i když sinejste jisti, zda jde o infarkt, každá minuta váhání je riziková. pro trvalé zdravotní následky.

 

3. přivolání záchranky, vytočte číslo 155 a žádejte zdravotnickou záchrannou službu (vostatních státech Evropy volejte číslo 112). Přivolaná záchranka zajistí rychlý a přímý převoz do specializovaného léčebného centra, kde bude okamžitě zahájena potřebná léčba. POZOR– Nepokoušejte se dopravit do nemocnice sami (např. autem), nezapojujte do shánění pomoci příbuzné, ani nevolejte nejbližšího lékaře nebo svého praktického lékaře místo zdravotnické záchranné služby.

 

4. zajištění nejvhodnější léčby, okamžitá léčba obnoví zásobování srdce krví. Rychlé nasazení správné léčby snižuje riziko úmrtí, možnost opakování infarktu a zabraňuje dlouhodobému poškození srdce.

 

webové stránky pro veřejnost www.infarktneceka.cz

 

„Kampaň JEDNEJ RYCHLE. ZACHRAŇ ŽIVOT podle mě představuje významný krok směrem kčeské veřejnosti, která zatím neumí rozpoznat srdeční infarkt a v řadě případů také váhá a neví, jak přesně postupovat,“ říká Petr Kala, vedoucí lékař oddělení Intervenční kardiologie, Interní kardiologické kliniky FN Brno, co ještě k tomu pro náš web dodává?

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

O výzkumu a významu kampaně pohovoří ředitel společnosti Opinion Window Ladislav Köppl a kardioložka Zuzana Kaifoszová.

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář