Přínosy světla pro zdraví a pohodu

Světlo může zlepšit naši náladu, koncentraci, bdělost a spánek. To nepřímo ovlivňuje náš imunitní systém a může pomoci procesu léčby. Moderní osvětlení je podloženo výzkumy a přináší přínosy přirozeného denního světla do nemocničních pokojů pro pacienty.

Světlo ovlivňuje naše zdraví a pohodu mnohem více, než si uvědomujeme. Studie ukázaly, že hladiny hormonů v organismu stoupají a klesají v denním cyklu. Je udržován naší denní expozicí světlu a tmě. Světlo tímto způsobem pomáhá regulovat naše biologické hodiny a tak ovlivňuje mnoho aspektů naší fyzické a psychické pohody.

U pacientů v nemocnici tak světlo může mít pozitivní vliv na jejich uzdravení. Může totiž ovlivnit faktory, jako je spánek, deprese nebo úzkost, které jsou přímo nebo nepřímo spojeny s rytmy spánku a bdění a hormonálními cykly těla.

Moderní osvětlení pomáhá pacientům v ÚVN se zotavením, poprvé u nás. Ústřední vojenská nemocnice dostala od společnosti Philips unikátní systém osvětlení HealWell speciálně navržený do pokojů pacientů.

Toto unikátní řešení kombinuje pozitivní biologické účinky světla s vytvořením příjemné atmosféry. Zlepšuje tak pacientovu psychickou pohodu.  Pokoj se systémem osvětlení je umístěn na urologickém oddělení nemocnice.

AUDIO: Jak nové moderní osvětlení pomáhalo při léčbě mladé pacientce a co na to říká odborník.

 

„Blahodárné účinky denního světla jsou známé. Proto se společnost Philips rozhodla vytvořit speciální systém osvětlení HealWell pro nemocniční pokoje. Je založen na hodnoceních pacientů i personálu nemocnic a výzkumu potvrzujícím jeho účinky na zdraví a pohodu. V pražské ÚVN ho mohou jako první v České republice vyzkoušet,“ vysvětluje Boris Zupančič, marketingový manažer společnosti Philips.

„HealWell simuluje denní světelný cyklus, a tím pozitivně ovlivňuje tvorbu hormonů kortizol a melatonin, které mají na zdraví člověka podstatný vliv,“ dodává Zupančič. Kortizol zvyšuje celkovou pohotovost organismu a přispívá k aktivitě a odolnosti vůči stresu. Melatonin se pak podílí na regulaci celoročního rytmu a připravuje tělo na odpočinek a spánek.

AUDIO: Fungování moderního osvětlení vysvětlil Boris Zupančič, marketingový manažer společnosti Philips.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář