Jak se odhalují kožní nádory v době COVIDu?

Přes všechny překážky způsobené pandemií koronaviru se i letos koná 14.ročník Stanu proti melanomu – hlavní posláním je totiž prevence.

Nádorů kůže bylo na jaře odhaleno meziročně o třetinu méně. Lékaři úbytek spojují se strachem z návštěv zdravotnických zařízení v době vrcholící epidemie covidu-19. Lidé přicházejí až s obtížněji léčitelnými nádory kůže, z nichž je více smrtelných.

Lékaři z vinohradské dermatoverologické kliniky odhalili loni od března do června 321 nejagresivnějších kožních nádorů, melanomů a spinaliomů, letos jen 199. „Během července a srpna výrazně stoupl počet rizikových melanomů s tloušťkou nad čtyři milimetry,“ doplnil ředitel nemocnice a přednosta kliniky Petr Arenberger.

S pokročilejšími melanomy přežije více než deset let přes 62 procent pacientů, s dříve odhalenými 96 procent. „Pro pacienty to znamená významný zdravotní problém a pro zdravotní systém zvýšenou ekonomickou zátěž,“ dodal. Pacientům s rakovinou kůže se podávají i nejmodernější léky včetně imunoterapie.

Maligní melanom ročně lékaři objeví asi u 3500 lidí. Česko a Izrael jsou podle odborníků jedinými dvěma zeměmi, kde se navzdory růstu nových případů daří udržet na stejné úrovni úmrtnost.

Kromě pravidelných vyšetření u kožních lékařů je jednou z možností Stan proti melanomu. I zítra stojí na Václavském náměstí v Praze, v pondělí 21. září se lidé mohou nechat vyšetřit na Moravském náměstí v Brně a v úterý 22. září v obchodním centru Avion Shopping Park v Ostravě. Loni bylo díky stanu odhaleno 149 kožních nádorů, z nich 28 melanomů. Lidé tradičně stojí před stany v dlouhých frontách.

Více sledovat by se měli zejména lidé s takzvaným světlým fototypem, tedy s blond či zrzavými vlasy a světlou pletí. Rizikovější je také mít velký počet mateřských znamének. Více ohrožení jsou také ti, kdo se spálili na slunci jako děti nebo pobývali u jižních moří blízko rovníku. Zásadní je také používání ochranných krémů při pobytu na slunci. V Česku aspoň faktor 15, u moře i 50.

Jaké změny by vás měly přivést do Stanu a také ke kožnímu lékaři?

. změna barvy nebo velikost znaménka

. černá, neodrůstající skvrna pod nehtem

. vřídek, který se nehojí déle než 3 měsíce

. nově vzniklé pigmentové znaménko po 35.roku věku

. větší množství pigmentových znamének (> 50)

 

PODCAST: Co na akci Stan proti melanomu zjistila od odborníků Šárka Málková.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář