Jak ulevit bolavému uchu? Rozhovor s MUDr. Erikou Votavovou

Jako každá bolest i bolest ucha nás velmi potrápí a znepříjemní život. Ať je příčina jakákoliv, obvykle je nutná pomoc odborníka. Jde o záněty, které zasahují zvukovod či střední ucho.

Do středního ucha zánět prostoupí přes Eustachovu trubici. Dojde k zmnožení původců infekce v dutině středoušní a vytváří se hnis. Ten tlakem na bubínek vyvolává silné bolesti v uchu. Kromě bolesti může nastat též zhoršení sluchu, horečka, u malých dětí a i průjem, nevolnost.

AUDIO rozhovor: Pár rad, jak ulevit bolavému uchu poskytne MUDr.Erika Votavová z ORL centra Brno.

 

Zánět středního ucha si často vyžádá akutní zákrok. Když je bubínek hnisem vyklenutý, provádí lékař  paracentézu – propíchnutí bubínku. Protne tenkou jehlou ušní bubínek a odsaje hnis, který se ve středním uchu nachází. Po odtečení hnisu následuje okamžitá úleva od bolesti.

Při zánětu zevního zvukovodu je postižena pokožka této části ucha. Jde o následek útoku bakterií, ke kterému obvykle dochází v létě po koupání.  U pacientů se objevuje svědění, bolest ucha, později výtok z ucha někdy spojený se zhoršením sluchu.

Ti, co to zažili, popisují zánět zvukovodu jako nepříjemnou bolest. Od zánětu středního ucha, který vzniká třeba při nachlazení a rýmě, se zánět zevního zvukovodu liší jak bolestí, tak pocitově. Bolest je jakoby horší, ale člověk přitom normálně slyší, zatímco u zánětu středního ucha pacient všechny zvuky vnímá jakoby zdálky.

Zánět zevního zvukovodu je typická nemoc z vody. U těch, kteří se hodně potápí, rádi plavou s hlavou pod vodou nebo skáčou do vody.Voda ulpí v uchu a nedostane se ven.

První pomoc po každém koupání je  – pokusit se vodu, která vám zalehla ucho, vždy vytřást ven, dřív než se vrátíte znovu do bazénu: poskakováním, třením ucha cípkem ručníku, u malých dětí kapesníkem, nebo i lehkým kroužením vatovou tyčinkou. Ovšem pozor: tyčinkou nerejděte hluboko v uchu, jinak se podaří zatlačit dovnitř mazovou zátku a nejenže vodu už nevytřesete, ale spolehlivě si zaděláte na zánět.

Někdo má zkrátka tu smůlu, že na bolesti uší z vody trpí, protože má zvukovod zúžený různými výrůstky. Tady pomohou jen špunty do uší ve vodě anebo drobný operační zákrok.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář