Termoablace endometria: Pomoc pro ženy se silnou a bolestivou menstruací

Gynekolog MUDr. Petr Kovář přichází jako první s průlomovou metodou, jak pomoci ženám trpícím silnou a bolestivou menstruací. Silné krvácení trápí každou pátou ženu. Zatímco dosud se léčily hormonálně, nebo musely na operaci, nyní mohou podstoupit krátký ambulantní výkon bez narkózy přímo v ordinaci. Zákrok hradí pojišťovny, podmínkou je, že žena již neplánuje žádné další těhotenství.

 

Tzv. termoablace endometria, jak se zákrok v lékařské mluvě nazývá, znamená vlastně odstranění či výrazné zredukování sliznice pomocí tepelné energie. „Do dělohy zavedeme speciální balonek s roztokem, který zahřejeme na 87 °C. Ten během 8 minut odstraní sliznici, aniž by jakkoliv poškodil jiné orgány,“ vysvětluje postup Petr Kovář. Poté může pacientka odejít domů, musí ovšem počítat s tím, že minimálně tentýž den by měla zachovat klidový režim doma, neboť se mohou dostavit bolesti podobné silné menstruaci.

 

Bolí to?

 

Výkon může být podle Kováře pro ženu trochu nepříjemný, čemuž se ovšem snaží zamezit lokálním umrtvením (podobně jako při ošetření zubů) a dočasným užitím analgetik. Zásadní výhodou však je, že pacientka nepotřebuje předoperační vyšetření, hospitalizaci ani celkovou anestézii. „To je velice silný motiv pro určitou část žen, ať již je důvodem pracovní či rodinné vytížení, zdravotní stav, který by mohl být narkózou zhoršen, nebo jen prostý strach z anestézie,“ doplňuje lékař.

 

Zákrok výrazně a trvale snižuje sílu menstruačního krvácení u více než 90 % žen. Je ale vhodný pouze pro ty, které již neplánují žádné další těhotenství. „Nejenže je po něm velice těžké otěhotnět, ale je to přímo nevhodné,“ vysvětluje Petr Kovář.

 

Zákroky se přesouvají z nemocnic do ordinací

 

Mnoho gynekologických zákroků se postupně přesouvá z nemocnic do ordinací praktických gynekologů. Umožňují to jednak moderní metody i zvyšující se odbornost a specializace lékařů. Ambulantně lze již provést naprostou většinu hysteroskopických zákroků (lékař prohlédne dutinu děložní, cíleně odebere vzorky či provede léčebný úkon), a od roku 2012 se lze dokonce nechat ambulantně sterilizovat.

 

AUDIO: Gynekolog Petr Kovář z Havířova jako první u nás provádí termoablaci. Co přináší pro pacientky a pro které je metoda vhodná?

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář