Jaký je rozdíl mezi migrénou a tenzní bolestí hlavy? Poslechněte si neurologa

Ve většině případů jde o migrénu, tenzní bolesti hlavy, nebo o banální komplikaci při poruše dynamiky krční páteře, viróze, dehydrataci, po alkoholovém opojení, přepracování apod. Bolesti hlavy však mohou být varovným příznakem závažného a i život ohrožujícího onemocnění (například cévní mozkové příhody). Pokud se však bolest hlavy často opakuje nebo trvá dlouho, je nutné konzultovat problém s lékařem.

AUDIO rozhovor: Jaký je rozdíl mezi migrénou a tenzní bolestí hlavy?Co se dozvěděla Šárka Málková od odborníků?

Migréna se projevuje se pulzující bolestí na jedné polovině hlavy (nejvíce v oblasti čela, oka, na jednom spánku), někdy s vizuálními poruchami. Záchvat bolesti hlavy při migréně trvá obvykle 4-72 hodin, je doprovázen nesnášenlivostí světla, hluku nebo pachů, a může být doprovázen pocitem „špatně od žaludku“, nezřídka přímo zvracením.

Někdy bolestem předchází tzv. aura (předzvěst). Uvidíte několik minut zrakový vjem v určité části zorného pole. Oblast se bude lesknout, blikat, vlnit, třpytit apod. Po několika minutách zmizí a současně či v krátké době nastupuje bolest.

Tenzní bolest hlavy – jde o tupou bolest a někdy i zvýšené napětí svalů hlavy a krku. Bolesti jsou tlakové nebo svíravé a trvají od půl hodiny do několika dnů a nezhoršují se fyzickou aktivitou.

Příčinou těchto bolestí bývá především stres, deprese, každodenní spory, ale také práce u počítače, dlouhotrvající psaní a čtení, které vyvolávají poruchu spočívající ve změně napětí a prokrvení krčních a šíjových svalů. 

Bolesti hlavy mohou ale trvat i dlouhodobě, déle než 15 dní v měsíci a také jednotlivé ataky trvají déle než 4 hodiny.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář