Účinky a bezpečnost kofeinu – denně čtyři šálky kávy jsou bezpečné pro zdravého člověka

Kdo pije kávu pravidelně, tlak mu nezvýší. Pochutnat si mohou kardiaci, když to dovolí lékař. Vyhnout by se jí měli lidé s vředovou chorobou a pálením žáhy.

Kofein je obsažen v kávových zrnech, v kakaových bobech a v čajových lístcích, ale i v bobulích guarany a v semenech stromu zvaný kola (kolovník). Pijeme ho v kávě a čaji. Přidává se také do kolových a energetických nápojů. Kofein je obsažen i v  čokoládě, zmrzlině, bonbónech. Ve výživových doplňcích podporuje snižování nadváhy a také zlepšuje sportovní výkony. V minulosti se kofein spolu s kyselinou acetylsalicylovou (např. vrba bílá) používal k potlačení bolesti a horečky.

Celodenní dávky kofeinu mohou být až 400 miligramů, u těhotných žen poloviční. Kojící ženy mohou stejně jako ostatní dospělí přijmout v jednotlivé dávce do 200 miligramů kofeinu a v průběhu dne celkem až 400 miligramů.

Lidé pijí kávu a kofeinové nápoje pro povzbuzení i pro chuť. Kofein zvyšuje soustředění a zlepšuje vizuální a sluchovou bdělost, proto se doporučuje řidičům a sportovcům. Pomáhá proti bolestem hlavy a oddaluje spánek, ale u citlivějších lidí může být problém, proto by večer už kávu pít neměli.
U lidí, kteří nepijí kofeinové nápoje pravidelně, může vysoká nárazová dávka kofeinu dočasně trochu zvýšit krevní tlak nebo zrychlit srdeční frekvenci. U lidí, kteří pijí kofeinové nápoje pravidelně, k takovýmto účinkům nedochází. Platí pravidlo, že lidé mohou být rozdílně citliví na kofein. Jedni ho snesou více, ale někteří jsou citliví i na malé množství. Jsou lidé, kteří kofein tráví pomalu. Pacienti, kteří se léčí se srdcem, by měli popíjení kofeinových nápojů konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.
Obsah kofeinu je v různých nápojích odlišný. Jeden šálek kávy má běžně 65 – 175 mg kofeinu. V jednom balení energetických nápojů bývá zhruba 80 mg kofeinu. Jeden šálek čaje má kofeinu o něco méně asi 50 mg. Na druhé straně 250 ml kolových nápojů má pouze 25 – 32mg kofeinu a nejméně kofeinu obsahuje hořká čokoláda; v 30 g hořké čokolády je jen 20 mg kofeinu.

AUDIO: Jak funguje kofein v těle, to už prozradí Peter Minárik z Onkologického ústavu  sv. Alžbety v Bratislavě.

Kofein a výživa sportovců. Kofein zvyšuje fyzickou výkonnost. Pokud se používá v přiměřené míře, nezpůsobuje dehydrataci sportovců. Energetické nápoje s obsahem kofeinu by se však neměly kombinovat s jinými stimulačními látkami ani s alkoholem.

AUDIO: Václav Kolář – český závodník v biketrialu, popíjí čaj i kávu, které mu dobíjejí baterky.Poslouchejte

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář