Kopřivka nejen že svědí, ale dokáže hodně potrápit

Kopřivka, jak ji nejvíce známe – jde o svědivé pupínky na kůži,ale ta déle trvající, chronická, často znamená pro pacienta dlouhodobé obtíže i náročné hledání příčiny a pak léčbu. Chronická kopřivka se nejčastěji objevuje mezi 20. a 40. rokem věku a téměř dvojnásobně častěji u žen než u mužů.

Kopřivka patří mezi 20 nejčastějších kožních onemocnění. Projevuje se především velkými pupenci na kůži, které svědí až pálí. Stěhují se z místa na místo, většinou do 24 hodin mizí. Může je ve 20 – 30 % případů provázet i otok ve hlubších vrstvách kůže nebo sliznic – především rtů, víček nebo pohlavních orgánů. I otok svědí. Zmizí většinou do 72 hodin od výskytu.

Dá se říci, že čím déle kopřivka trvá, tím je složitější diagnostikovat její původ. Základem je  důkladná anamnéza a rozhovor s pacientem a pak laboratorní vyšetření. Zahrnuje krevní obraz a sedimentaci či změření CRP (zánětlivý faktor). Pak například nastupují fyzikální kožní testy (na teplo, chlad, apod.), kožní testy s alergenem, diagnostické diety, histologické a imunofluorescenční vyšetření a další. Pacient, který má příznaky chronické kopřivky (tedy svědivé pupence, otok nebo obojí), by měl určitě kontaktovat svého dermatologa, který mu pomůže problém řešit.

Pro pacienty představuje život s chronickou kopřivkou nejen psychickou zátěž.  Pacient nikdy neví, zda bude mít „pouze“ pupence nebo zda se mu případně přidá i otok.  Kopřivka má proto vliv na jeho každodenní činnosti – člověk se hůře soustředí, špatně spí, cítí se unavený.

AUDIO rozhovor: O kopřivce promluví profesor Petr Arenberger, a svůj boj  ní sdělí Kamila Dvořáková.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář