Nedejte křečím šanci!

Stává se vám, že vás během cvičení, které by mělo člověku pomáhat, chytnou křeče? Nebo máte namáhavou práci a v křečích protrpíte pravidelně pár dní v měsíci? Lámali jste si hlavu, čím by to tak mohlo být, ale nakonec jste to utnuli a s křečemi se smířili? To je chyba!

Lidský organismus funguje jako celek. Pokud tedy něco není úplně v pořádku, ihned se to nějakým způsobem projeví. Svalové křeče jsou typickým příznakem nedostatku hořčíku v těle. Svou přítomností totiž podmiňuje aktivitu několika set enzymů, jejichž úlohou je výměna energie ve vašich buňkách – převážně svalových a nervových. Proto se jeho nedostatek projevuje v podobě svalových křečí, které jsou zároveň doprovázeny bolestmi hlavy, nervozitou, úzkostmi nebo skleslou náladou. Hořčík svým působením pomáhá uvolňovat napětí nejen fyzické, ale i psychické. Celkově zklidňuje organismus a působí příznivě na srdeční činnost. Tím, že hořčík podporuje správný tok krve, pomáhá tak předcházet bolestem hlavy, nebo je alespoň zmírňuje.

Pro ženy i sportovce

 

Hořčík, neboli magnesium, působí na spojení nervů a svalů, umožňuje tak smršťování a povolování svalů a pomáhá uvolňovat energii. Jestliže svaly postrádají dostatečné množství hořčíku, stáhnou se, což může vyústit v křeče. Tento zázračný prvek působí pozitivně nejen během zvýšené zátěže, ale také po ní. Podílí se totiž i na regeneraci svalstva, které je unavené cvičením, včetně svalu srdečního. Díky němu se tělo z únavy dříve zotaví a je pak schopné dalšího výkonu.
Zároveň byla vědecky potvrzena myšlenka, že hořčík snižuje křeče související s menstruací. Zapůsobily tu relaxační účinky magnesia, jehož předností je rozšiřování cév, čímž dochází k lepšímu průtoku krve. Podpora kardiovaskulárního systému je další z významných předností hořčíku. Pokud vás provází nejen během menstruace pocity deprese, skleslosti, jste podrážděná nebo přecitlivělá, hořčík pomůže i zde. Působí silně antidepresivně a pozitivně ovlivňuje naše emoce.

Na dobrou náladu

 

Hořčík by se měl obzvláště doplňovat tehdy, pokud zažíváte stresující situace. Ať už se jedná o „pozitivní stres“ (svatba, výhra v loterii), nebo o stres negativní (strach ze zkoušky, pracovní vytížení). Tehdy totiž dochází k nadměrné spotřebě hořčíku, tělo se připravuje k boji či úniku a bere hořčík z vlastních zásob. Jsou známy pokusy na krysách, které byly uměle stresovány – v jejich moči bylo vyloučeno až 20x více hořčíku, než v běžných situacích.
Proto by se měl hořčík ve stavech psychické či fyzické zátěže pravidelně doplňovat. Nejúčinnější možností je kombinace potravin s vysokým obsahem hořčíku a doplňků stravy, například Promagsanu. Nejvíc magnesia obsahují celozrnné obilniny, banány, mandle, ořechy, listová zelenina, rýže a semena (například slunečnice nebo sezam). Ale najdete ho i v kakau a čokoládě.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář