Problém zvaný makulární degenerace

Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) je nejčastější přičinou úplné ztráty či dramatického zhoršení zraku u osob nad 50 let. Všeobecné povědomí o tomto závažném onemocnění je velmi nízké. Právě to se snaží změnit nový projekt Zaostřeno na váš zrak.

Začíná to nenápadně – dříve ostré hrany budov či dopravních značek jsou jemně zvlněné a vidění je mírně rozostřené. A končí to nemilosrdně – zející černé díry v zorném poli či úplná ztráta zraku. Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) je zákeřné oční onemocnění, které je bohužel nevratné a neléčitelné. K jeho plíživému průběhu přispívá i  jinak užitečná vlastnost našeho mozku, která v tomto případě působí kontraproduktivně. Jak říká přední odborník na makulární degeneraci – MUDr. Pavel Němec – ‚‚S jakýmikoliv drobnějšími poruchami vidění se náš mozek vyrovnává sám a obraz si dokresluje a stabilizuje. Zakrývá tak jediné počáteční příznaky, kterými se nám náš zrak snaží říct, že ‚‚něco je špatně‘‘.‘‘

Péče a vyvážená strava

‚‚Jediným způsobem, jak předejít věkem podmíněné makulární degeneraci, je strava bohatá na klíčové látky – antioxidanty, karotenoidy, vitamíny i minerály. Konkrétně tedy lutein, zeaxanthin, vitamín C, vitamín E, zinek, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, hořčík, selen, meď apod. Toho je třeba docílit promyšleným složením stravy nebo kvalitními potravinovými doplňky,‘‘ osvětluje prevenci  odborník.

VPMD  je závažné degenerativní onemocnění, které je nejčastější příčinou ztráty zraku u lidí nad 50 let. Průběh by se dal charakterizovat jako stárnutí centrální části sítnice (makuly), které je typické rozpadem funkční tkáně. Počáteční příznaky jsou: rovné linie se mění ve zvlněné, potřeba více světla k běžným činnostem (čtení, psaní), chybějící písmena při čtení, změna barevného vidění či zastření centra vidění. Rizikovými faktory jsou hlavně vyšší věk, dědičnost, nadváha, kouření, nekvalitní strava, kardiovaskulární onemocnění, zvýšené namáhání očí (vystavení silným zdrojům záření).

AUDIO: O zákeřném onemocnění více řekl Šárce Málkové odborník na makulární degeneraci Pavel Němec z Oční kliniky 1. LF UK a pražské ÚVN.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář