Plavání s kontaktními čočkami. Víte, které používat?

Letní sezóna a s ní spojené koupání v moři, bazénech, řekách či rybnících je za dveřmi. Pro lidi s oční vadou je ideálním řešením vzít si k vodě čočky. Čočky ale mají tendenci nasávat a držet v sobě vlhkost a v takovém prostředí se rády množí bakterie. Jaké jsou tedy vhodné, abyste předešli možné infekci z vody?

 

„Pro korekci zrakových vad při sportu, ať už vrcholovém nebo rekreačním, dává většina sportovců před brýlemi přednost kontaktním čočkám. Dnešní technologie umožňují ostré vidění a pohodlí při nošení, téměř je v oku necítíme. Pro vodní sporty jsou ideální jednorázové kontaktní čočky. Kontaktní čočky při sportování umožňují vidění  bez omezení zorného pole. Sportovce nijak neomezují, netlačí a ani se nepotí v průběhu namáhavého výkonu tak, jako brýle. Odborník při výběru čoček vždy přihlíží k prostředí a potřebám budoucího uživatele, délce nošení a zdravotnímu stavu,“ uvádí optometristka Helena Dvorská ze společnosti ALCON.

 

Jednodenní čočky riziko zavlečení infekce do oka snižují na minimum – ráno je nasadíte, večer vyhodíte. Čočky vícedenní se pro koupání používat vůbec nedoporučuji.
Tip: Pokud se chystáte potápět, pak nejlépe s potápěčskými nebo plaveckými brýlemi, protože zejména při vyšší koncentraci soli vás mohou oči nepříjemně pálit.

 

Zeptali jsme se…

 

Jak využívá čočky Martin Fuksa, rychlostní kanoista a česká olympijská naděje na medaili na letních OH v Riu de Janeiro?

„Kontaktní čočky, mimo to, že v nich samozřejmě skvěle vidím tak jsou hlavně praktické a nemusím díky nim nosit brýle, ve kterých bych se asi úplně pohodlně necítil. Jak v tréninku, tak především na závodech. Čočky mám vlastně celý den, ale vůbec o nich nevím, je to jako bych měl úplně zdravé oči,“ uvádí Martin k přípravě na svůj nejdůležitější životní závod. Na tuto příležitost se Martin připravuje již od loňského roku, kdy také poprvé vyzkoušel jaké je to trénovat s novými kontaktními čočkami DAILIES TOTAL1®.

 

A jaké jsou Martinovy tréninky?

 

„ Myslím tím, že se skládají teď už především z jízdy na vodě, kterou doplňuju ještě o posilování a běhání. Nedílnou součástí je samozřejmě správná regenerace, životospráva, strečink a strava.“ Dodává Martin.

 

Martine, držíme palce!!

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář